Zakończenie Ogólnopolskiego Projektu i Innowacji pedagogiczno-metodycznej pod hasłem „Czytam z klasą - Lekturki spod chmurki”

Nadrzędna kategoria: Artykuły Utworzono: poniedziałek, 27 kwiecień 2020 Opublikowano: poniedziałek, 27 kwiecień 2020 Drukuj E-mail

Uczniowie klasy II przystąpili w roku szkolnym 2019/2020 do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pt. „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”, którego głównym celem było rozwijanie aktywności czytelniczej, rozbudzanie ciekawości literackiej wśród uczniów, doskonalenie czytania ze zrozumieniem, współpraca nauczyciela i uczniów z placówkami oświatowymi z terenu całego kraju i zagranicznymi szkołami polonijnymi, poprzez wspólną wymianę doświadczeń na stronie projektu.

Uczniowie klasy II współpracując z klasami pierwszymi, zrealizowali zadania z I, II i III Modułu projektu.

W I Module, który nosił tytuł „Fikuśne lekturki spod chmurki”, dzieci wybrały lekturę Hansa Christiana Andersena „Brzydkie kaczątko”.

Wykonane zostały następujące zadania:

- Pani Brzuchacz- bibliotekarka - przeczytała dzieciom baśń,

- uczniowie wykonali LEKTURNIKI, uzupełnili strony dotyczące pierwszego modułu,

- w ciekawy sposób, korzystając z pięknej pogody, narysowali kolorową kredą na asfalcie
koło szkoły, plakaty zachęcające do przeczytania właśnie tej baśni,

- zaprojektowali i wykonali tematyczne zakładki do książek, które nawiązywały
do przeczytanej baśni.

II Moduł - „Zwierzęce lekturki spod chmurki”

Dzieci pracowały w oparciu o książkę Romana Pisarskiego „O psie, który jeździł
koleją”.

Wykonane zadania:

- uczniowie stworzyli wystawkę na korytarzu zachęcającą do czytania lektury i innych
książek, umieścili w nim plakat projektu oraz wykonali z plasteliny „Czytusie”,

- uzupełnili LEKTURNIK, rysowali wybrane sceny, opracowali postać bohatera lektury,

opisywali go i jego niesamowite przygody,

- wykonali w grupach legowiska dla zwierzaków, umieścili w nich swoje maskotki,

- odbył się konkurs pięknego czytania fragmentów wybranej lektury,

- spotkali się z panią weterynarz, która opowiedziała o swojej pracy,

- dzieci zorganizowały zbiórkę darów dla zwierząt ze schroniska.

III Moduł- „Polskie lekturki spod chmurki”

Przewodnią książką były „Wiersze dla dzieci” Juliana Tuwima

Uczniowie:

- dokończyli uzupełniać LEKTURNIKI, dokonali samooceny swojej pracy,

- w grupach wykonali plakaty o Julianie Tuwimie,

- nauczyli się recytować wybrany wiersz Tuwima,

- przystąpili do konkursu na „Najbardziej kreatywny strój baśniowy”.

Za wykonanie wszystkich zadań uczniowie otrzymali dyplom klasowy oraz dyplomy indywidualne. Należy nadmienić, iż dwa ostatnie zadania wykonane zostały w formie pracy zdalnej, z którą sobie wspaniale poradzili. Do rodziców została wysłana ankieta podsumowująca Innowację. Dzieci natomiast wypełniały kartę samooceny po każdym Module. Zamierzone cele zostały osiągnięte.

Zapraszamy do oglądania galerii (klik).

MMendel PWolak GGomularz