Małopolska Noc Muzeów

Nadrzędna kategoria: Artykuły Utworzono: niedziela, 18 maj 2014 Opublikowano: niedziela, 18 maj 2014 Drukuj E-mail

Niektórzy w gumowcach, nieprzemakalnych kurtkach, z parasolami… Deszcz nikogo nie przestraszył, zwłaszcza, że w godzinie odjazdu, ok. 18.00, zrobiło się okno pogodowe. Grupa uczestników wraz z opiekunami liczyła 26 osób.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Lotnictwa i Astronautyki w Nowej Hucie. Młodzież miała okazję obejrzeć różne modele samolotów, począwszy od szybowców, przez helikoptery a skończywszy na wojskowych odrzutowcach. Usłyszeć ryk zapalanego silnika w samolocie, wejść do papieskiego śmigłowca, doświadczyć warunków panujących podczas turbulencji, usiąść za sterami helikoptera, zrobić zdjęcie w stroju z dawnych czasów…

Kolejnym obiektem na trasie wycieczki był Barbakan. Okazało się, że budowla i sama jej historyczna lokalizacja wzbudziła spore zainteresowanie wśród uczniów, ponieważ niewielu z nich wiedziało bądź wyobrażało sobie o tym, jak Kraków wyglądał przed wiekami. Przejście przez Bramę Floriańską w murach miasta a następnie ulicą Floriańską do Rynku było kontynuacją tej krótkiej lekcji historii. Sama atmosfera panująca na Rynku, gdzie pomimo późnych godzin wieczornych tętni on życiem była dla młodzieży atrakcją.

Ostatnim Muzeum, które udało się nam zobaczyć, to Muzeum Narodowe w Sukiennicach ze słynnym „Hołdem Pruskim” Jana Matejki. Przy wyjściu z wystawy uczniowie chętnie brali udział w interaktywnym konkursie ze znajomości zbiorów i nawet coś musieli pamiętać, skoro wielu z nich otrzymało drobne upominki.

Powrót odbył się w strugach deszczu, lecz kiedy dojeżdżaliśmy do Woli Dębińskiej opady ustały i wszyscy spokojnie mogli wrócić do domów.

Małopolskie „Noce” cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, zwykle dedykowane są jednemu rocznikowi – tym razem były to klasy drugie gimnazjum.

Już teraz zapraszamy na kolejne – Teresa Ćwikła, Małgorzata Maliszczak i Małgorzata Sacha.

Odsłony: 1985

MPC172713