Edukacja w terenie

Opublikowano: piątek, 16 listopad 2018 Drukuj E-mail

Uczestnicy zajęć prowadzonych w ramach gminnego projektu „Szkoła przyszłości 2.0” z klas IV-VIII szkoły podstawowej, w dniu 15 listopada 2018 r. wzięli udział w edukacyjnej wycieczce. Wyjazd rozpoczął się zwiedzaniem Kopalni Soli w Bochni, zakładu wydobywczego sięgającego roku 1248. Pełna niespodzianek wyprawa solnymi korytarzami prowadziła młodych turystów wprost do odkrycia tajemnicy bocheńskiego skarbu i spotkania z dobrym duchem kopalni. Jedną z niespodzianek był przejazd podziemną kolejką oraz zjazd zjeżdżalnią, łączącą 2 poziomy kopalni. Szczególną atrakcją bocheńskiej kopalni okazała się Ekspozycja Multimedialna, dzięki której uczniowie w sposób przystępny i ciekawy poznali historię wydobycia soli, trud górniczej pracy a także historię Polski. Kolejna lekcja odbyła się w Muzeum Motyli Arthropoda i była interesującym, przyrodniczym doświadczeniem. Wszyscy biorący w niej udział mieli sposobność dowiedzieć się czegoś więcej o motylach i zobaczyć naprawdę piękne okazy motyli z wszystkich kontynentów świata. Prezentowana kolekcja gromadzona przez ponad 30 lat przez konserwatora dzieł sztuki artystę plastyka pana Jacka Kobielę, licząca niemal 5 tys. motyli dziennych i nocnych oraz innych owadów, przyciągała oglądających niezwykłymi kolorami. Od kustosza muzeum uczniowie dowiedzieli się jak motyl może zmylić przeciwnika, przestraszyć, udawać inne zwierzę lub po prostu wtopić się w otoczenie. Każdy turysta mógł sięgnąć po lupę i szczegółowo obejrzeć fascynujący świat kolorów, kształtów i wielkości eksponowanych motyli i stawonogów takich jak: straszyki, pluskwiaki, modliszki, cykady, a także chrząszcze występujące w Polsce i na świecie. Po odpoczynku i posiłku uczniowie udali się do Stacji Naukowej Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Łazach koło Bochni. Stacja pełniąca funkcję ośrodka naukowo-badawczego dla pracowników naukowych UJ w Krakowie jest również placówką dydaktyczną, gdyż odbywają się tam zajęcia terenowo - laboratoryjne dla studentów geografii, a także biologii, ochrony środowiska i archeologii. Prowadzone od 1993 roku badania koncentrują się tam na takich zagadnieniach jak: monitoring meteorologiczny i hydrologiczny, badania geomorfologiczne, badania antropogenicznych przeobrażeń środowiska. W stacji pomiarowej zlokalizowanej w ogródku meteorologicznym na ponad 230 m n.p.m. młodzi naukowcy ze szkoły dowiedzieli się, jak i czym można zmierzyć temperaturę powietrza, opady atmosferyczne, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza oraz prędkość i kierunek wiatru. Mimo, że warunki atmosferyczne zmusiły uczestników lekcji w terenie do założenia kurtek i czapek na głowę, to prowadzone tam doświadczenia nie zniechęciły ich do opuszczenia tej lekcji. Opiekę nad poszukiwaczami nowej wiedzy i umiejętności sprawowały panie Małgorzata Migda i Bogusława Faron, a funkcję kierownika wycieczki pełniła przedstawicielka Biura Podróży „Niedźwiadek Travel”.

Adres

Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Dębińskiej

Wola Dębińska 330
32-852 Dębno

Tel/Fax +48 14 6658218
E-mail: dyrektor@szkolawola.pl

Losowe zdjęcia

MIMG 20150612 174533
Click!

 

Gmina Dębno DCK Dębno BiP Kuratorium Oświaty OKE

@@

 

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  Akceptuję cookies z tej strony.