Święto Patrona

Ważne tematy

Opublikowano: poniedziałek, 11 luty 2019 Drukuj E-mail

Dnia 04.02 2019 odbyły się prelekcje dla wszystkich uczniów naszej szkoły na temat zagrożeń związanych z nowymi środkami psychoaktywnymi, tzw. „dopalaczami”. Prelekcja ta została zorganizowana w celu uświadomienia dzieci i młodzieży na temat ogromnej szkodliwości wspomnianych substancji oraz odpowiedzialności karnej związanej z ich używaniem czy rozpowszechnianiem.

Pani Barbara Jawiarz, przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, zaprezentowała temat dopalaczy, zwracając szczególną uwagę na ich szkodliwe działanie na organizm człowieka. Przestrzegała dzieci, zwłaszcza te młodsze, przed spożywaniem substancji w formie słodyczy niewiadomego pochodzenia od nieznajomych osób. Omówiła rodzaje środków, formy ich stosowania, zwróciła uwagę na fakt, że są to substancje wytworzone z mieszaniny różnych składników, bardzo szkodliwych dla człowieka.

Sierż. szt. Monika Lis omawiała głównie prawne aspekty odnoszące się do posiadania, rozpowszechniania i używania środków psychoaktywnych, w tym dopalaczy.

Również 04.02.2019 odbyło się spotkanie przedstawiciela policji - asp. sztab. Mirosława Pysno - z rodzicami. Celem tego spotkania było przede wszystkim poszerzenie świadomości rodziców na temat środków psychoaktywnych, wzbudzenie czujności, poczucia większej odpowiedzialności za dzieci. Pan Pysno podjął również temat nadmiernego korzystania przez dzieci i młodzież z komputera, Internetu i telefonu. Podawał zgubne w skutkach przykłady nadużywania zarówno alkoholu, środków psychoaktywnych czy też Internetu. Poruszył temat cyberprzemocy, zaprezentował strony internetowe tzw. „youtuberów”, którzy w wulgarny sposób uświadamiają odbiorców tych filmików w temacie intymności i seksualności.

Rodzice byli bardzo zainteresowani, zadawali pytania, dyskutowali. Pan Pysno rozprowadził szereg ulotek dotyczących różnego rodzaju zagrożeń, na które narażone są dzieci i młodzież.

Pan policjant zwracał szczególną uwagę na to, aby rodzice mieli do dzieci ograniczone zaufanie i kontrolowali ich wolny czas, spędzany w domu, jak też poza nim.

Prelekcja ta stanowiła również odpowiedź na list pani Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej z dn. 15.01.2019, skierowany do dyrektorów szkół i placówek oświatowych, w którym prosi o zapoznanie rodziców i uczniów z obowiązującymi rozwiązaniami prawnymi, ułatwiającymi walkę z tzw. „dopalaczami”.

Adres

Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Dębińskiej

Wola Dębińska 330
32-852 Dębno

Tel/Fax +48 14 6658218
E-mail: dyrektor@szkolawola.pl

Losowe zdjęcia

MP9011918
Click!

 

Gmina Dębno DCK Dębno BiP Kuratorium Oświaty OKE

@@

 

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  Akceptuję cookies z tej strony.