Sekcje Szachowe UKS Atlas

Opublikowano: wtorek, 30 kwiecień 2019 Drukuj E-mail

Uczniowski Klub Sportowy „Atlas” działający przy Publicznej Szkole Podstawowej w Woli Dębińskiej prowadzi dwie sekcje szachowe. Sekcja szachowa starszych liczy 23 uczniów z klas IV-VIII i gimnazjum z Woli Dębińskiej, Dębna, Maszkienic, Jastwi i Biadolin Szlacheckich. Grupę młodszą tworzy 12 uczniów z klas I-III z Sufczyna, Woli Dębińskiej i Maszkienic. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Sekcje mogą działać dzięki sprzętowi pozyskanemu przez UKS Atlas od Fundacji KGHM Polska Miedź, a jest to 60 kompletów plansz szachowych wraz z bierkami, 10 zegarów, 100 welurowych woreczków na bierki. Ponadto 30 zegarów szachowych pochodzi od indywidualnego sponsora. Pozyskany sprzęt opiewa na kwotę 7.170 zł. Zajęcia prowadzi nauczyciel wychowania fizycznego - Jaromir Radzikowski, który odbył w tym celu kurs szkoleniowy prowadzony przez Polski Związek Szachowy. Uczestnicy w ramach zajęć będą poznawali grę w szachy poprzez rozwiązywanie zadań szachowych, poznawanie programów komputerowych, oglądanie filmów edukacyjnych i rozgrywek.

Gra w szachy wspomaga zachowania ucznia w sytuacjach trudnych i wymagających wysiłku, uczy współpracy i przestrzegania reguł obowiązujących w społeczeństwie.

Korzyści płynące z nauczania gry w szachy na różnych etapach edukacyjnych docenia także Unia Europejska. W wydanym 15.03.2012 Oświadczeniu Pisemnym Parlamentu Europejskiego w sprawie wprowadzenia do systemów oświaty w Unii Europejskiej programu „Szachy w szkole” (0050/2011) czytamy między innymi „szachy są grą dostępną dla dzieci z każdej grupy społecznej, mogą przyczyniać się do osiągnięcia spójności społecznej i realizacji celów politycznych takich jak integracja społeczna, zwalczanie dyskryminacji, zmniejszenie wskaźnika przestępczości czy nawet walka z różnymi rodzajami uzależnień (...), bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętność analitycznego myślenia i podejmowania decyzji; mając na uwadze, że gra w szachy uczy też determinacji, motywacji i sportowego zachowania...”.

Znany jest wpływ szachów na ogólny rozwój intelektualny dzieci i młodzieży - ta królewska gra rozwija i ćwiczy wyobraźnię przestrzenną, poprawia koordynację ruchów. Szachy to żywa lekcja geometrii, która powiększa objętość pamięci wzrokowej, uczy logicznego myślenia według torów przyczynowo-skutkowych, analizowania sytuacji i wyciągania wniosków. Dyscyplina ta rozwija opanowanie, koncentrację, determinację, cierpliwość, wytrwałość, odwagę, wyobraźnię, uczy radzenia sobie ze stresem, skutecznego działania pod presją, niepoddawania się nawet w najtrudniejszej sytuacji. Trening szachowy kształtuje wolę walki i zwycięstwa, co jest szczególnie ważne dla dzieci, które np. ze względów zdrowotnych nie mogą uprawiać innych dyscyplin sportu. Gra uczy zdrowej rywalizacji, postępowania według zasad fair play i szacunku wobec przeciwnika. Młody szachista uczy się nawiązywania i utrzymywania dobrych, przyjacielskich kontaktów z ludźmi, ponoszenia konsekwencji własnych decyzji. To świetna zabawa, która może stać się pasją i sposobem na życie.

Jest pewnego rodzaju innowacją programowo-metodyczną, której celem jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju ucznia, zwiększenie umiejętności matematycznych uczniów, szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów.

W ramach popularyzacji gry na korytarzach naszej szkoły zostały ustawione stoliki z 15 planszami szachowymi i bierkami, a gra na przerwach międzylekcyjnych cieszy się dużą popularnością.

Adres

Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Dębińskiej

Wola Dębińska 330
32-852 Dębno

Tel/Fax +48 14 6658218
E-mail: dyrektor@szkolawola.pl

Losowe zdjęcia

MDSC08075
Click!

 

Gmina Dębno DCK Dębno BiP Kuratorium Oświaty OKE

@@

 

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  Akceptuję cookies z tej strony.