„Witaj majowa jutrzenko!”

Opublikowano: piątek, 03 maj 2019 Drukuj E-mail


Dnia 30 kwietnia b.r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Uczniowie biorący udział w inscenizacji weszli na scenę z biało-czerwonymi chorągiewkami w rękach. W tle słychać było radosne bicie dzwonów, co miało podkreślać entuzjazm i szczęście tamtych historycznych chwil. Uchwalenie konstytucji było bowiem dla pogrążonej w chaosie Ojczyzny ostatnią szansą na wydobycie się spod wpływów Rosji i umocnienie pozycji króla i sejmu. Była dowodem na to, że Polska weszła na drogę postępu i reform, a Polacy sami znaleźli siły do wydobycia kraju z upadku. Stanowiła wyraz gorącego patriotyzmu i umiłowania wolności.

Niestety, nie zawsze mieliśmy powody do dumy i radości, co przypomniała scenka odegrana przez uczennice klasy 5b, które wcieliły się w role naszych zaborców: Rosji, Prus i Austrii.

Następnie uczniowie klasy 5a przedstawili konferencję prasową z udziałem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego siostry Izabeli Branickiej. Można się było z niej dowiedzieć o postanowieniach konstytucji i nastrojach panujących wśród ludu Warszawy oraz o tym, że słynna pieśń „Witaj majowa jutrzenko” powstała właśnie w 1791 roku. Zaśpiewanie tego utworu zakończyło pierwszą część akademii.

Po tej krótkiej wędrówce przez naszą historię uczniowie recytowali patriotyczne wiersze mówiące o współczesnej Polsce. Przypomnieli, czym jest miłość do Ojczyzny i o tym, że Polska jest:

„w każdym wiernym sercu Polaka,

Co o nią walczył, cierpiał i wierzył.”

Na koniec akademii uczennica klasy ósmej zaśpiewała piosenkę „Tu wszędzie jest nasza Ojczyzna”.

Adres

Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Dębińskiej

Wola Dębińska 330
32-852 Dębno

Tel/Fax +48 14 6658218
E-mail: dyrektor@szkolawola.pl

Losowe zdjęcia

Zwycieska SP GIS
Click!

 

Gmina Dębno DCK Dębno BiP Kuratorium Oświaty OKE

@@

 

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  Akceptuję cookies z tej strony.