W nagrodę do Zakopanego

Opublikowano: czwartek, 30 maj 2019 Drukuj E-mail

60 uczniów SP w Woli Dębińskiej uczestniczyło w dniach od 17 do 23 maja 2019r. w wycieczce do Zakopanego w nagrodę za I (kl. IV, VB, IIIA, IIIB) i III (kl. VA, VI) miejsca zdobyte w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Fundację Honor Pomagania Dzieciom. Zadaniem konkursowym było wykonanie plakatu pt.: „Kocham Cię Polsko”, a nagrodą dofinansowanie do 7-dniowego pobytu z atrakcjami dla całej klasy w Zakopanem. Po zakwaterowaniu w hotelu Rzemieślnik–PRL, z okien którego roztaczał się widok na masyw Giewontu przypominający sylwetkę śpiącego rycerza z krzyżem na szczycie, uczniowie zapoznali się z grupą dzieci ze SP w Czarnowicach, którzy przybyli z odległego woj. lubuskiego. W następnym dniu uczestnicy wycieczki pod okiem przewodników i opiekunów wdrapali się na Gubałówkę położoną na 1126 m n.p.m. ,by podziwiać widoki rozciągające się na Zakopane i zaśnieżone szczyty Tatr. Panoramę Tatr oglądali, schodząc ku Polanie Szymoszkowej. Po obiadokolacji poznawali obiekty, instytucje i lokale handlowe znajdujące się na Krupówkach, tj. głównej ulicy handlowej miasta. Mimo zmęczenia w niedzielę wszyscy pokonali popularną ścieżkę spacerową zwaną „Drogą pod Reglami”, idąc od skoczni ku Dolinie Białego, skręcając do Doliny ku Dziurze, podziwiając kaskady potoków, efekty erozji wody w skałach wapiennych i dolomitowych, niepowtarzalne walory przyrodnicze i krajobrazowe rezerwatu przyrody oraz fragment jaskini „Dziura”. Po spacerze był czas na obserwacje okolicy i innych obiektów sportowych z „Wielkiej Krokwi”, tj. ze Skoczni Narciarskiej im. S. Marusarza. Po drodze do hotelu uczniowie zobaczyli w Centrum Edukacji Przyrodniczej wystawy z salą audiowizualną i projekcjami unikatowych filmów zapoznających ich z tatrzańską przyrodą i sposobami jej ochrony. Była to ciekawa lekcja przyrodnicza. Wieczorem odwiedzili Kościół św. Krzyża. W poniedziałek busami podwieziono wszystkich do Kościelisk, skąd wyruszyli na długą trasę wycieczkową przez Dolinę Kościeliską, aż do schroniska na hali Ornak. Po drodze w szałasie pasterskim, w którym prowadzony jest wypas owiec, kosztowali: oscypki, bunc, a także żętycę. Odpoczywając, zatrzymali się na pomoście nad Lodowym Źródłem, gdzie prowadzi szlak do Jaskini Mroźnej. Po dotarciu do celu, sprzed wejścia do schroniska zobaczyli roztaczające się piękne widoki na górujące nad doliną wierzchołki Ornaku, Błyszcza z Bystrą i Kamienistej. W piąty dzień pobytu w górach uczniowie wraz z opiekunami i przewodnikiem udali się do Kuźnic na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie w dawnych czasach znajdowały się zakłady metalurgiczne przerabiające rudy żelaza, a obecnie piękny obiekt dworsko-parkowy, a także dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch. Dochodząc do terenu klasztoru Albertynek, obejrzeli pustelnię brata Alberta i małe muzeum poświęcone osobie Alberta Chmielowskiego, który za młodu walczył w powstaniu styczniowym, a później poświęcił się pracy na rzecz ubogich, bezdomnych i chorych. Idąc wzdłuż potoku Bystra, uczestnicy wycieczki doszli do klasztoru Albertynów znajdującego się na Śpiącej Górze, gdzie mogli odpocząć. W tym dniu ciekawą, choć krótką atrakcją było spotkanie w stołówce hotelowej z gawędziarzem, popularyzatorem folkloru góralskiego 87-letnim Józefem Pitoniem. Środa w Zakopanem rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum Tatrzańskiego na Krupówkach bogatego w zbiory i kolekcje ekspozycji historyczno-etnograficznych i geologiczno-przyrodniczych. Wystawy z dziejów Zakopanego i Podtatrza, sztuka artystów związanych z Zakopanem, kultura, zwyczaje i życie codzienne górali oraz fauna, flora i geologia Tatr przybliżyły uczniom informacje o regionie Podhala. Innym miejscem, które z pewnością warto było w tym dniu w Zakopanem zobaczyć to Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, oddalone około 4 km od centrum, które powstało jako wotum dziękczynne za uratowanie życia Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu na Jego osobę 13 maja 1981 roku oraz cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie znajdują się nagrobki artystów i ludzi zasłużonych dla Podhala, np. Kornela Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwy–Tetmajera czy Władysława Orkana. Wiele nagrobków zachwyciło zwiedzających walorami artystycznymi i ludowymi rzeźbami, podobnie jak znajdujący się nieopodal góralski kościółek Matki Bożej Częstochowskiej. Spacer po mieście zakończył się zakupami pamiątek na Krupówkach. Wieczorem podczas zabaw integracyjnych nastąpiło oficjalne pożegnanie z Zakopanem. W następnym dniu po obfitym śniadaniu i spakowaniu walizek uczestnicy grup szkolnych wyruszyli w drogę powrotną do szkoły. W tygodniowej, pełnej wrażeń wyprawie do Zakopanego towarzyszyły uczniom opiekunki: pani Bogusława Faron, pani Bogusława Frankowska, pani Małgorzata Migda i pani Lucyna Mucha.

(Galeria zdjęć z wycieczki)

Adres

Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Dębińskiej

Wola Dębińska 330
32-852 Dębno

Tel/Fax +48 14 6658218
E-mail: dyrektor@szkolawola.pl

Losowe zdjęcia

MP6130733
Click!

 

Gmina Dębno DCK Dębno BiP Kuratorium Oświaty OKE

@@

 

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  Akceptuję cookies z tej strony.