Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Opublikowano: wtorek, 10 marzec 2020 Drukuj E-mail

„Nie opłakała ich Elektra

nie pogrzebała Antygona

i będą tak przez całą wieczność

w głębokim śniegu wiecznie konać”

Tak o żołnierzach, którzy ginęli za Ojczyznę jeszcze długo po zakończeniu II wojny światowej, powie poeta Zbigniew Herbert. W czasach pokoju i dostatku nie możemy o tym zapomnieć, dlatego w naszej szkole gościła wystawa dokumentująca czas sowieckiego terroru w latach 1944-1963, opracowana przez IPN, udostępniona przez pana Łukasza Przybyłę -dyrektora Dębińskiego Centrum Kultury w Jastwi. Uczniowie naszej szkoły jako wprowadzenie na lekcjach wychowawczych obejrzeli film dokumentalny o Żołnierzach Wyklętych(IPN), a następnie przy wsparciu merytorycznym nauczycieli historii zapoznali się z wystawą. Z kolei na lekcjach plastyki uczniowie wykonali plakaty upamiętniające ten dzień,  z nich  powstała wystawa.

Mamy nadzieję, że młode pokolenia Polaków będą zawsze pamiętały o Tych, którzy trwali jako Niezłomni na straży wolnej Polski.

Cracovia