Wymagania na egzaminach ósmoklasisty

Opublikowano: sobota, 23 styczeń 2021 Drukuj E-mail

Wymagania egzaminacyjne

W 2021 r. egzaminy: ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Po analizie przesłanych do nas opinii, zespoły merytoryczne wprowadziły kolejne zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych. Wśród przykładowych zmian można wymienić:

w przypadku egzaminu ósmoklasisty:
  1. z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza,
  2. z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),
  3. z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;

Arkusze egzaminacyjne

Do 31 grudnia br. Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi na swojej stronie internetowej (www.cke.gov.pl) aneksy do informatorów. Jednak już dziś CKE przekazała informacje dotyczące najważniejszych zmian w formule arkuszy egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów na egzaminach w 2021 r.

Egzamin ósmoklasisty w 2021 r.

Język polski
  • Przeprowadzany na podstawie wymagaÅ„ egzaminacyjnych, zawierajÄ…cych ograniczony zakres wymagaÅ„ podstawy programowej, w tym skróconÄ… listÄ™ lektur obowiÄ…zkowych.
  • Czas trwania: 120 minut.
  • Za rozwiÄ…zanie zadaÅ„ można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegÅ‚ych), w tym:
    część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok. 50 proc. zadań otwartych),
    część 2: wypracowanie – 20 pkt.
  • Temat wypracowania do wyboru spoÅ›ród dwóch: rozprawka albo opowiadanie.
  • W wypracowaniu uczeÅ„ może odnieść siÄ™ do dowolnej lektury obowiÄ…zkowej speÅ‚niajÄ…cej warunki tematu.

Matematyka
  • Przeprowadzany na podstawie wymagaÅ„ egzaminacyjnych, zawierajÄ…cych ograniczony zakres wymagaÅ„ podstawy programowej (np. bez zadaÅ„ dotyczÄ…cych dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczÄ…ce dziaÅ‚aÅ„ na pierwiastkach, stereometrii).
  • Czas trwania: 100 minut.
  • Za rozwiÄ…zanie zadaÅ„ można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegÅ‚ych), w tym: 15 pkt – zadania zamkniÄ™te, 10 pkt – zadania otwarte.
  • Liczba zadaÅ„ otwartych: 4 (w latach 2019–2020: 6).

Język obcy nowożytny
  • Przeprowadzany na podstawie wymagaÅ„ egzaminacyjnych, zawierajÄ…cych ograniczony zakres wymagaÅ„ podstawy programowej oraz ograniczony zakres Å›rodków gramatycznych.
  • Oczekiwany Å›redni poziom biegÅ‚oÅ›ci jÄ™zykowej, w tym zakresu Å›rodków jÄ™zykowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2.
  • Czas trwania: 90 minut.
  • Za rozwiÄ…zanie zadaÅ„ można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegÅ‚ych), w tym: 34 pkt – zadania zamkniÄ™te, 21 pkt – zadania otwarte.
  • Mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzajÄ…cych umiejÄ™tność rozumienia ze sÅ‚uchu, umiejÄ™tność reagowania i znajomość Å›rodków jÄ™zykowych oraz zadaÅ„ zamkniÄ™tych sprawdzajÄ…cych rozumienie tekstów pisanych i znajomość Å›rodków jÄ™zykowych.

Więcej informacji o egzaminach na stronie: www.cke.gov.pl

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 16 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

• zaÅ‚Ä…cznik nr 1 zawierajÄ…cy wymagania egzaminacyjne na egzamin ósmoklasisty obowiÄ…zujÄ…ce w 2021 r.,

Departament Informacji i Promocji

Prezentacja – wymagania na egzaminach ósmoklasisty i maturalnym

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 grudnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19