„Tu rodziła się Solidarność!” – udział naszych uczniów w projekcie edukacyjnym

Opublikowano: środa, 17 marzec 2021 Drukuj E-mail

Uczniowie z klas: 8, 7a i 7b wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Tu rodziła się Solidarność”, który zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie Filia w Brzesku.

Jego celem było wypełnienie najnowszej historii lokalnej wspomnieniami mieszkańców powiatu brzeskiego dotyczącymi działań opozycji solidarnościowej z lat osiemdziesiątych.

Największą wartością tego projektu było zwrócenie uwagi uczniów na problematykę najnowszej historii Polski i zachęcenie do rozmów o wydarzeniach sierpniowych z dziadkami lub innymi starszymi osobami. Czas spędzony na rozmowach o historii najnowszej poprawił wzajemne relacje oraz uwrażliwił naszych wychowanków na problem odpowiedzialności za ojczyznę.

Kilku rozmówców uczniów było czynnie zaangażowanych w działalność opozycyjną w powiecie brzeskim, pozostali pamiętają głownie napiętą atmosferę, trudności w zaopatrzeniu i nasłuchiwania radia Wolna Europa. Uczniowie przesłali też zdjęcia pamiątek po tamtych czasach, legitymacje związkowe i statut NSZZ Solidarności w Zakładach Mechanicznych w Tarnowie.

Wszystkie przeprowadzone rozmowy i zdjęcia zostały zebrane jako materiały źródłowe dla dalszych badań historycznych.

Krystyna Klimek

MPC172713