Zmiany w zasadach organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych w latach 2021-2023

Opublikowano: czwartek, 29 kwiecień 2021 Drukuj E-mail

Egzaminy zewnętrzne w 2022 r.

W 2022 r. egzaminy zewnętrzne zostaną przeprowadzone w większości na tych samych zasadach, jakie obowiązują w 2021 r.

W przypadku egzaminu ósmoklasisty w 2022 r. oznacza to, że:

• zadania egzaminacyjne bÄ™dÄ… sprawdzaÅ‚y wiadomoÅ›ci i umiejÄ™tnoÅ›ci okreÅ›lone w wymaganiach egzaminacyjnych z grudnia 2020 r., a nie jak w ubiegÅ‚ych latach w wymaganiach okreÅ›lonych w podstawie  programowej ksztaÅ‚cenia ogólnego,
  • obowiÄ…zujÄ… aneksy do informatorów opublikowane w grudniu 2020 r. i dostÄ™pne na stronie internetowej CKE,
  • uczniowie przystÄ…piÄ… do egzaminu z trzech przedmiotów, tj. z jÄ™zyka polskiego, matematyki i wybranego jÄ™zyka obcego nowożytnego; nie bÄ™dzie przeprowadzany egzamin z przedmiotu dodatkowego (egzamin ten zostanie przeprowadzony po raz pierwszy w 2024 r.),
  • w arkuszach egzaminacyjnych bÄ™dzie mniej zadaÅ„ niż byÅ‚o w roku 2019, natomiast czas na rozwiÄ…zanie zadaÅ„ pozostanie taki sam jak dotychczas,
  • w arkuszach egzaminacyjnych bÄ™dzie mniej zadaÅ„ otwartych,
  • w przypadku egzaminu z jÄ™zyka polskiego uczeÅ„ bÄ™dzie mógÅ‚ wybrać temat wypracowania spoÅ›ród dwóch: rozprawki albo opowiadania, a w wypracowaniu bÄ™dzie mógÅ‚ odnieść siÄ™ do dowolnej lektury obowiÄ…zkowej speÅ‚niajÄ…cej warunki tematu,
  • w przypadku egzaminu z matematyki w arkuszu nie bÄ™dzie zadaÅ„ dotyczÄ…cych dowodów geometrycznych, a wymagania dotyczÄ…ce dziaÅ‚aÅ„ na pierwiastkach, stereometrii bÄ™dÄ… sprawdzane w ograniczonym zakresie,
  • w przypadku egzaminu z jÄ™zyka obcego nowożytnego oczekiwanym Å›rednim poziomem biegÅ‚oÅ›ci jÄ™zykowej, w tym w zakresie Å›rodków jÄ™zykowych w wypowiedziach pisemnych, bÄ™dzie poziom A2 (w skali Europejskiego Systemu Opisu KsztaÅ‚cenia JÄ™zykowego).

Egzaminy zewnętrzne w 2023 r.

Planuje się, że w 2023 r. egzaminy zewnętrzne zostaną przeprowadzone zgodnie z przepisami określonymi w ustawie o systemie oświaty, rozporządzeniach o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym oraz rozporządzeniach o podstawie programowej kształcenia ogólnego odpowiednio w szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej.

Do obecnie obowiązujących przepisów prawa wprowadzone zostaną dwie zmiany, tj. w przypadku egzaminu ósmoklasisty w 2023 r. – rezygnacja z egzaminu z przedmiotu dodatkowego do wyboru (egzamin ten zostanie po raz pierwszy przeprowadzony w 2024 r.)

Ewentualne decyzje dotyczące zawężenia zakresu wiadomości i umiejętności sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych w 2023 r. będą podejmowane – w zależności od sytuacji epidemicznej – w roku szkolnym 2021/2022.

Źródło: www.gov.pl

Psbp2009 4