Lekcje w Ogrodzie Doświadczeń i Muzeum Elektroniki

Opublikowano: wtorek, 19 październik 2021 Drukuj E-mail

W dniu 6 października uczniowie klas piątych pod opieką wychowawców Pani Z. Jarek i B. Faron oraz opiekunów Pani A. Marecik i A. Marzec uczestniczyli w szkolnej wycieczce do Krakowa, odwiedzając na początku Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, który mieści się przy Alei Pokoju, a następnie Muzeum Elektroniki. Zwiedzanie Ogrodu polegało na doświadczaniu poprzez zabawę. Zwiedzający mogli dotykać instalacji stanowiących eksponaty i różnymi zmysłami doświadczać na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Wśród parkowej zieleni znajduje się bowiem ponad 100 stanowisk do wykonywania prostych eksperymentów fizycznych z dziedziny akustyki, mechaniki, hydrostatyki i optyki oraz Ogródek Zapachów, Zielony Labirynt i Ogródek Geologiczny. Poprzez samodzielne wykonywanie eksperymentów każdy mógł wzbogacić swoją wiedzę o otaczającym nas świecie, pod warunkiem, że zapoznał się krótkim opisem na temat prezentowanego zjawiska znajdującym się przy danym urządzeniu. Wystawa połączona ze spacerem po ogrodzie zachęcała do nauki zabawy i wypoczynku w kontakcie z przyrodą.

Uczniowie uczestniczyli też w kreatywnych warsztatach w Muzeum Elektroniki na ulicy Wrocławskiej w Krakowie. Tam mieli okazję przenieść się do czasów, kiedy polski przemysł elektroniczny produkował i udostępniał sprzęty spod znaku Commodore, Atari, Unitra, czy Diora i zobaczyć różne rodzaje konsol, komputerów stare telewizory, radia, wzmacniacze, telefony, rzutniki, projektory, gramofony, magnetofony taśmowe, szpulowce, i inne sprzęty elektroniczne z dawnych lat. W przeciwieństwie do innych tego typu muzeów w tym, zwiedzający mogli wszystkiego dotykać. Do ich dyspozycji udostępniono około 40 stanowisk z kultowymi grami wideo, które dla większości młodych ludzi znane były ze wspomnień osób starszych. Od właścicieli uczniowie dowiedzieli się o historii i ciekawej przeszłości wybranych eksponatów i o początkach gier wideo. Następnie dzieci mogły pograć na stanowiskach z retro grami, doskonaląc się w technice gry, a w między czasie zorganizowany został mini turniej, w retro grę, w którym to, najlepszy spośród rywalizujących uczestników wygrał nagrodę, tj. przenośną konsolę Tetris. Gromadzenie sprzętów, które dawniej gościły w naszych domach, to pasja właścicieli muzeum, dlatego uczniowie otrzymali zapewnienie, że wystawa jak i kolekcja w nim jeszcze się rozszerzy.

GALERIA (klik)

MP4131275