„Ludzie ludziom zgotowali ten los” – wycieczka klas ósmych do Oświęcimia

Opublikowano: poniedziałek, 01 listopad 2021 Drukuj E-mail

11 października 2021 roku uczniowie klasy 8a i 8b wraz z nauczycielami wzięli udział w szczególnej wycieczce szkolnej do miejsca pamięci narodowej w Oświęcimiu.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy pod bramą obozową, na której widnieje szyderczy napis „Arbeit macht frei”, czyli „Praca czyni wolnym”. Wszyscy uczestnicy otrzymali słuchawki i krótkofalówki, dzięki nim mogliśmy lepiej słyszeć przewodnika. Na początku zobaczyliśmy plac, na którym więźniowie musieli uczestniczyć w wielogodzinnych apelach. Potem przeszliśmy do budynku, w którym na ścianach wisiały obrazy przedstawiające życie obozowe oraz zdjęcia więźniów. Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas do pomieszczenia, w którym mogliśmy zobaczyć rzeczy pozostałe po więźniach, takie jak: okulary, buty, łyżki, talerze, walizki, ubrania i zdjęcia. Usłyszeliśmy przerażającą historię o doktorze Mengele, który przeprowadzał okrutne eksperymenty na bliźniakach. Po czym pani przewodnik pokazała nam miejsca kar specjalnych, czyli celę głodową, ciemnicę oraz pomieszczenie, gdzie zabijano ludzi przy użyciu gazu – cyklonu B.

W miejscu szczególnym, czyli pod Ścianą Śmierci, uczciliśmy minutą ciszy kilkadziesiąt tysięcy rozstrzelanych tu ludzi.

Po 2,5 godzinach zwiedzania udaliśmy się do obozu w Brzezince, gdzie zobaczyliśmy baraki więźniów i perony kolejowe, na które przywożono pociągami ludzi z całej Europy. Szczególne wrażenie zrobiła na nas rampa i opowiadanie pani przewodnik o oficerze niemieckim, który w tym miejscu przeprowadzał selekcje ludzi. Jednych skazywał od razu na śmierć, a innych do pracy ponad siły. W barakach można było zobaczyć, w jak strasznych warunkach żyli ludzie w tym obozie. Za ścianą drzew dostrzegliśmy ruiny krematorium, gdzie zabijano ludzi gazem, a potem palono ich ciała.

Miejsce takie jak Oświęcim pokazuje, do czego prowadzi nienawiść do innych narodów, do jakich okrucieństw zdolny jest człowiek. Budynki, przedmioty, opisy zdjęć przywołują przerażające wydarzenia z przeszłości i nie pozwalają przejść obojętnie. Każdy z nas zapamięta tę lekcję historii, to miejsce, gdzie ludzi spotkał tak straszny los.

MP1122787