#SzkołaPamięta

Opublikowano: środa, 03 listopad 2021 Drukuj E-mail

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Szkoła pamięta”. To ogólnopolskie przedsięwzięcie zainicjowane trzy lata temu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, którego celem jest upamiętnianie ważnych postaci i wydarzeń historycznych oraz pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych lokalnych, a często zapomnianych albo nieznanych szerszemu ogółowi.

Akcja odbywa się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

W ramach akcji można było realizować różnorodne działania. Uczniowie naszej szkoły uporządkowali groby żołnierskie na cmentarzu parafialnym. Okazało się to być syzyfową pracą, bo liście nieustannie leciały. Jednak uczennice i dwóch uczniów klasy 8b z pełnym poświęceniem wyniosło kilkanaście worków liści oraz wyplewiło i uporządkowało alejkę wiodącą do pomnika. Z kolei uczennice klasy 7 wspólnie z panią bibliotekarką zajęły się akcją zbierania zniczy zainicjowaną przez Szkolne Koło Caritas. Przygotowano także gazetkę przy wejściu do szkoły upamiętniającą lokalnych bohaterów, m.in. Stanisława Rzepkę (Cichociemnego) z Biadolin Szlacheckich czy Jana Roczniaka (żołnierza AK) z Dębna.

Finał akcji w całej Polsce odbył się 29 października. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedzili różne miejsca pamięci w naszej Gminie i zapalili znicze. Klasa 8a udała się na cmentarz parafialny w Dębnie oraz pod pomnik upamiętniający 20. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Zapaliliśmy także znicze na cmentarzu w Biadolinach Radłowskich, gdzie leżą żołnierze wojska polskiego Aleksander Domrzała i Stanisław Jaśkowski polegli w 1939 roku.

Akcję koordynowali opiekunowie Szkolnego Koła Caritas.

Dziękujemy wszystkim za włączenie się do tej szczytnej akcji i zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

GALERIA (klik)