Wróżby andrzejkowe

Opublikowano: środa, 08 grudzień 2021 Drukuj E-mail

Wigilia dnia świętego Andrzeja, czyli popularne Andrzejki, jest obchodzona od dawna, a przypada na 29 listopada. Końcem listopada uczniowie kl.5b stworzyli w klasie magiczny świat zabaw andrzejkowych. Za sprawą wróżb mogli przenieść się w świat marzeń i fantazji. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku przez magiczny klucz i odgadywania z powstałych kształtów i cieni na ścianie symboliki zdarzeń w przyszłości. Było też mieszanie kubkami z przeznaczeniem, rzucanie monetą do „studni” w celu spełnienia życzeń, czy obserwowanie korków z imionami na wodzie. Dużo radości sprawiło wszystkim odczytywanie przepowiedni ukrytych w smacznych ciasteczkach, imion z nakłuwanych serc, jak również wróżenie z przestawianych butów, z grupy krwi, z nazwy kwiatu, a także przypisywania zawodów do wylosowanych przedmiotów. Andrzejki klasowe były źródłem poznania tradycji i obrzędów ludowych, a jednocześnie wspaniałą okazją do dobrej zabawy, biesiady i wspólnych, radosnych chwil. Przyszłość pokaże, czy wróżby się spełnią. Kiedyś w tym dniu wróżyły sobie głównie panny, które chciały poznać swoją przyszłość i termin zamążpójścia. Dziś natomiast andrzejki są świetnym pretekstem do spędzenia czasu na dobrej zabawie, w której korzysta się z różnych tradycyjnych przepowiedni.

GALERIA (klik)

MDSCN0074