Wycieczka do Wrocławia uczniów z klas IV do VIII

Opublikowano: czwartek, 23 czerwiec 2022 Drukuj E-mail

Nasza szkoła wzięła udział w przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” i otrzymała dofinansowanie w wysokości prawie 15 tysięcy na trzydniową wycieczkę. Celem projektu jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez umożliwienie uczniom poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Wrocław przywitał nas deszczem, ale po godzinie zaświeciło słońce, które towarzyszyło nam już do końca wycieczki. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Ostrowa Tumskiego, który kiedyś był wyspą, a dzisiaj to najstarsza, zabytkowa część Wrocławia. Następnie przejechaliśmy autokarem do Rynku, gdzie mogliśmy podziwiać gotycki ratusz, zabytkowe kamienice. W Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego byliśmy nie tylko na Wieży Matematycznej, ale też w bogato zdobionej Auli Leopoldina, gdzie wysłuchaliśmy ciekawego wykładu na temat historii tej wyższej uczelni. Następnie udaliśmy się do Ossolineum, gdzie znajdują się bogate zbiory wydawnicze. Największą atrakcją pierwszego dnia było jednak szukanie słynnych, wrocławskich krasnali.

Drugiego dnia udaliśmy się najpierw do Hydropolis, jest to centrum wiedzy o wodzie i jeden z nielicznych tego typu obiektów na świecie, a w Polsce jedyny. Dowiedzieliśmy się, jak cenna jest woda i że należy ją oszczędzać. Mogliśmy wejść do batyskafu i poczuć się, jak odkrywcy morskich głębin. Wyjście z Hydropolis to ściana wody, w której trzeba znaleźć miejsce bez wody w danej chwili. Wspaniała zabawa! Następnie udaliśmy się do Muzeum Narodowego, gdzie z przewodnikami poznawaliśmy historię ludzi żyjących na Dolnym Śląsku w dawnych wiekach. Wreszcie pojechaliśmy do wieżowca Sky Tower, gdzie z 49. piętra zachwycaliśmy się panoramą Wrocławia. Wieczorem spacerowaliśmy wzdłuż Pergoli, która znajduje się w pobliżu Hali Stulecia. Podziwialiśmy tam także „tańczące fontanny”!

Ostatniego dnia naszej wycieczki udaliśmy się najpierw do budynku rotundy, który został specjalnie zbudowany, by pomieścić odzyskany, a wcześniej znajdujący się we Lwowie obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami. Ten monumentalny obraz zrobił na nas ogromne wrażenie. Wreszcie pojechaliśmy do ogrodu zoologicznego, który jest największy w Polsce pod względem liczby gatunków. Największą atrakcją jest tam Afrykarium, czyli oceanarium poświęcone faunie Czarnego Lądu. Z zapartym tchem podziwialiśmy przepływające nad nami rekiny i wielkie żółwie. Cudownie kolorowe ławice ryb, pingwiny, płaszczki i inne morskie stwory były na wyciągnięcie ręki i sprawiały, że czuliśmy się jak na pokładzie podmorskiej łodzi.

Żegnaliśmy Wrocław ze smutkiem, ale na pewno będziemy tu wracać, bo jest w nim dużo interesujących i urokliwych miejsc.

GALERIA (klik)

Dyplomszkolapamieta 2023