Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci

Nadrzędna kategoria: Artykuły Utworzono: środa, 30 kwiecień 2008 Opublikowano: środa, 30 kwiecień 2008 Drukuj E-mail

Dzisiaj tj. 30 kwietnia obchodzimy po raz piąty Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci. Ma przekonać rodziców i opiekunów, by zrezygnowali ze stosowania kar cielesnych.
Wg badań OBOP aż 85 proc. rodziców w Polsce uznaje za dopuszczalne uderzenie dziecka ręką w pupę. Ponad połowa (54 proc.) dopuszcza kilkakrotne uderzenie dziecka pasem. Po raz pierwszy taki dzień zorganizowała w USA w 1998 r. amerykańska organizacja EPOCH (End Physical Punishment of Children). Do XIX w. w kulturze Zachodu dzieci traktowano jak własność rodziców. Uważano, że dzieci należy dyscyplinować, poskramiając ich złe skłonności. Bycie dzieckiem oznaczało tyle co bycie istotą nie w pełni wartościową. Pierwsza organizacja walcząca z przemocą wobec dzieci, Towarzystwo Zapobiegania Cierpieniu Dzieci, powstała w USA w 1874 r. W 1946 r. po raz pierwszy pojawiło się określenie "syndrom bitego dziecka": amerykański radiolog opisał charakterystyczne obrażenia u niemowląt - złamania kości rąk i chroniczne krwiaki. W 1961 r. w USA zorganizowano pierwszy kongres pediatryczny poświęcony "syndromowi bitego dziecka". W Polsce pierwsza publikacja na ten temat pojawiła się w 1968 r., a pierwsze sympozjum naukowe - w 1982 r. Rok wcześniej powstał założony przez prof. Marię Łopatkową Komitet Ochrony Praw Dziecka. Dopiero na początku lat 80. zaczęto też zwracać uwagę na psychiczne maltretowanie dzieci. (Źródło: Gazeta Wyborcza)

Pisanka21