Pierwsza pomoc

Opublikowano: środa, 24 maj 2017 Drukuj E-mail

O tym, jak ogromne znaczenie ma umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, nikogo przekonywać nie trzeba. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat oswajać uczniów z ideą pomagania i skupić się na praktycznych umiejętnościach. Jak co roku uczniowie z klasy I, II i III szkoły podstawowej uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez panią higienistkę Renatę Mrożek, poświęconemu nauce udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Realizacja tego programu umożliwia dzieciom kształcenie u nich bezpiecznych zachowań, nabycie umiejętności odpowiedniego zachowania się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz nabycie rzeczywistych praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w realnych wydarzeniach. Dzieci bardzo uważnie słuchały co na ten temat mówiła pani Renata.

Podczas zorganizowanego spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć i utraty przytomności. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci pod czujnym okiem pani higienistki mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Była to doskonała lekcja życia – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – uratowanie życia. Po tych zajęciach uczniowie już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.

Mpod Tekst1