Zanim wymyślono papier toaletowy

Nadrzędna kategoria: Artykuły Utworzono: piątek, 02 kwiecień 2004 Opublikowano: piątek, 02 kwiecień 2004 Drukuj E-mail
Do czego służy papier toaletowy wszyscy wiedzą (mam nadzieję!)... do maskowania czołgów. Nie kłamię! Armia Amerykańska w ten sposób wykorzystywała papier toaletowy podczas operacji "Pustynna Burza". Czego używali nasi przodkowie zanim wynaleziono papier? Przeczytajcie!

Starożytny Rzym - w publicznych toaletach używano gąbki na patyku nasączonej słoną wodą. Bogaci Rzymianie podcierali się kłębkami wełny, zwilżonej wodą różaną.
Średniowiecze - w powszechnym użytku były: siano, konopie, suche liście, kłębki owczej sierści, kawałki szmatek (Słowianie), mech (Skandynawowie i Eskimosi), a także skrobaczki: płaskie kamyki, kawałki kory, a na terenach nadmorskich - muszle.
Odrodzenie - hiszpańscy i portugalscy żeglarze używali kawałków zużytej liny kotwicznej; arystokracja francuska - konopii i kawałków koronek.
Koniec XVIII w. - damy dyskretnie nosiły małe kawałki miękkiego papieru w wydrążonej rączce wachlarza.
XIX w. Anglia - lordowie zalecali synom kupowanie tanich tomików poezji. Po przeczytaniu wiersza wykorzystywano wyrwaną stronę...
USA - zdobywcy Dzikiego Zachodu używali wyłuskanych kaczanów kukurydzy. Oszczędni uwiązywali kaczan na sznurku - do wielokrotnego użytku. Kowboje nosili w kieszeniach gładkie kamyki. Szczególnym powodzeniem u rodzin farmerskich cieszyły się katalogi wysyłkowe. Niestety z czasem firmy przeszły na śliski papier... ;-)

Sd Image002