BLOG

Nadrzędna kategoria: Artykuły Utworzono: wtorek, 27 maj 2003 Opublikowano: wtorek, 27 maj 2003 Drukuj E-mail

Blog (ang. web log - sieciowy dziennik) - rodzaj pamiętnika publikowanego w Internecie, sieciowego ekshibicjonizmu, reality-show. Nie brak jednak i takich, którzy upatrują w blogach nowej, odpowiadającej naszym czasom, formy literatury. Jedno jest jednak pewne - ta nowinka zza Wielkiej Wody zadomowiła się w naszym rodzimym Internecie na dobre. Jeszcze rok temu ich liczba w polskiej sieci sięgała setki, dwa lata temu było ich kilkoro. Mieli do wyboru narzędzie amerykańskich programistów - Blogger lub własne, autorskie rozwiązania - musieli posiadać choć elementarną wiedzę o WWW, miejsce na serwerze, pomysł na oprawę graficzną swych słów.

Dziś liczba blogów, dzięki takim automatom, jak blog.pl, nlog czy niBylog, sięga kilku tysięcy.

Kilka tysięcy Polaków udostępniających fragmenty siebie w sieci. Poznających się tą drogą nawzajem, dyskutujących na wszelakie tematy - od spraw zawodowych przez komentarze wydarzeń codzienności, po ciężkie dyskusje o życiu, sensie istnienia. Łączy ich jedynie forma publikacji, często nie wiedzą o swoim istnieniu -- wybierają sobie kilku znajomych-nieznajomych, do nich zapraszają ze swoich stron, o ich spojrzeniu na świat wiedzą często więcej, niż ich własne rodziny. Kilka tysięcy Polaków, w większości młodych ludzi, pisze blogi nie bardzo wiedząc o co w nich chodzi. W sieci znaleźć można najczęściej krótkie życiorysy, kilka informacji o własnych zainteresowaniach, często masę wulgaryzmów i erotycznych "wyznań". Wśród tych śmieci trafiają się perełki, i owszem ale nie skłamię, gdy powiem, że ogólnie "schodzimy na psy" drodzy Internauci. O gustach się nie dyskutuje, dlatego kończę nie wysilając się na ocenę tego zjawiska. Idę zaparzyć sobie mocnej kawy i wezmę się za lekturę... Nie, nie, broń Boże nie blogów! Wolę dobrą książkę.

MP9100008