RODO / Polityka Prywatności

Nadrzędna kategoria: Specjalne Utworzono: wtorek, 14 maj 2013 Opublikowano: wtorek, 14 maj 2013

Szanowni Państwo,

Z dniem 25 maja 2018 r. zaczęły obowiązywać przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane często jako “RODO”). RODO obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej i wprowadza szereg zmian w rozporządzaniu danymi osobowymi w jednostkach organizacyjnych.
Także Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Woli Dębińskiej,w trosce o bezpieczeństwo Państwa danych osobowych, wprowadziła określone regulacje i restrykcje, opisane w poniższej klauzuli informacyjnej.

Czym są dane osobowe?

Dane osobowe, zgodnie z RODO, są to wszelkie informacje, które pozwalają zidentyfikować osobę fizyczną. W przypadku Państwa danych przetwarzanych przez Szkołę są to na przykład imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail.

Kto jest administratorem  Danych Osobowych oraz Inspektorem Ochrony Danych? Administratorem danych osobowych Państwa oraz Państwa dzieci – uczniów naszej Szkoły jest Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im.Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Woli Dębińskiej, tel. 14 66 58 218, adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W przypadku pytań lub wątpliwości czy dane w Szkole są przetwarzane prawidłowo, można zwrócić się do wyznaczonego w placówce Inspektora Ochrony Danych Osobowych, którym jest Pan Łukasz Franczyk adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Jaki jest cel oraz podstawy prawne przetwarzania?

Celem przetwarzania Państwa danych osobowych oraz danych Państwa dzieci jest realizacja statutowych zadań dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych w Szkole.  Natomiast regulacje prawne, na podstawie których przetwarzamy dane osobowe Państwa i Państwa dzieci, to: art.6 ust.1 lit. c. RODO (wypełnienie obowiązku prawnego ciążącego na Administratorze), Ustawa Prawo oświatowe oraz Ustawa o systemie oświaty.  W niektórych sytuacjach przetwarzamy również dane osobowe na podstawie Państwa zgody (art.6 ust.1 lit. a. RODO). Ma to miejsce na przykład w sytuacji, gdy planujemy umieścić wizerunek (zdjęcie) Państwa dziecka na stronie internetowej Szkoły bądź też na potrzeby zawarcia umowy grupowego ubezpieczenia dzieci – uczniów naszej Szkoły.

Natomiast w przypadku wykorzystania monitoringu wizyjnego w Szkole podstawą przetwarzania danych jest art.6 ust.1 lit. e. RODO – wykonanie zadania realizowanego w interesie publicznym.

Jakie kategorie Państwa danych przetwarzamy?

Realizując obowiązek prawny ciążący na Administratorze, przetwarzamy następujące kategorie danych osobowych Państwa oraz Państwa dzieci:

• podstawowe dane identyfikacyjne (imiona i nazwiska Państwa oraz Państwa dzieci)
  • szczegóły osobiste (imiona rodziców, data urodzenia)
  • elektroniczne dane identyfikacyjne (numer telefonu, adres e-mail)
  • biometryczne dane identyfikacyjne dziecka (zdjęcie)
  • dane dotyczące zamieszkania
  • dane psychologiczne dziecka (w przypadku korzystania z opinii Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej)
  • dane dotyczące zdrowia fizycznego dziecka (w przypadku zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego).

Ponadto w ramach wykonania zadań realizowanych przez Szkołę w interesie publicznym przetwarzamy wizerunek Państwa dzieci w obszarze monitoringu wizyjnego.

Czy będziemy przekazywać dane osobowe do państw trzecich lub organizacji międzynarodowych?

Nie przekazujemy danych osobowych Państwa oraz Państwa dzieci poza teren kraju. Odbiorcami danych będą tylko instytucje upoważnione z mocy prawa lub za Państwa zgodą.

Czy dane osobowe powierzone naszej szkole będą podlegały profilowaniu?

Dane powierzone przez Pana/Panią nie będą podlegały profilowaniu.

Przez jaki okres przechowywane będą dane osobowe?

Dane osobowe będą przechowywane przez okres zgodny z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 18.01.2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.  Dane dotyczące monitoringu wizyjnego będą przechowywane do 7dni.

Jakie przysługują Państwu uprawnienia?

W przypadku danych osobowych Państwa oraz Państwa dzieci przysługuje Państwu:

• prawo dostępu do danych oraz otrzymania ich kopii
  • prawo do sprostowania (poprawiania) danych
  • prawo do usunięcia danych (do „bycia zapomnianym”)
  • prawo do ograniczenia przetwarzania danych
  • prawo do przenoszenia danych
  • prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych
  • prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych – przy czym cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie Państwa zgody przed jej wycofaniem
  • prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych) – w przypadku, gdy uważają Państwo, że przetwarzamy Państwa dane niezgodnie z prawem.

Informacja o wymogu/dobrowolności podania danych

Podanie przez Państwo danych osobowych jest:

• wymogiem ustawowym – w przypadkach wynikających z Ustawy Prawo oświatowe oraz Ustawy o systemie oświaty
  • dobrowolne –  w przypadkach, w których wyrazili Państwo zgodę na przetwarzanie danych.