Kamishibai

Nadrzędna kategoria: Artykuły Utworzono: środa, 12 czerwiec 2013 Opublikowano: środa, 12 czerwiec 2013 Drukuj E-mail

KAMISHIBAI – co to takiego?

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai - sztuka) oznacza teatr ilustracji.
Jest to technika opowiadania, czytania wywodzÄ…ca siÄ™ z Japonii, wykorzystujÄ…ca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianÄ… skrzynkÄ™.

Będąc na warsztatach zorganizowanych przez jedyne wydawnictwo w Polsce wydające zestaw ilustracji z tekstem, TIBUM zainteresowałyśmy się tą techniką. Zdobyłyśmy na początek 4 komplety ilustracji, magiczną skrzyneczkę zrobił nam człowiek wspierający nasze nietypowe pomysły. I tak rozpoczęłyśmy epokę teatrzyku KAMISHIBAI w naszej szkole. Czytać może nie tylko nauczyciel, ale również dzieci starsze młodszym. Najpierw widzami i słuchaczami były dzieci z naszej szkoły, z klas pierwszej i drugiej.
Następnym etapem była wizyta w Publicznym Przedszkolu w Woli Dębińskiej dnia 31.05.2013 r. Na ochotnika przedszkolakom czytały nasze czwartoklasistki: Kamila Roczniak i Kasia Pabian bajki: "Gdzie jest Marudek" oraz "Brzydkie kaczątko".
Po przedszkolu w Woli Dębińskiej przyszła kolej na Publiczne Przedszkole w Porąbce Uszewskiej, w którym złożyłyśmy wizytę 05.06.2013 r. z bajkami "O rybaku i złotej rybce" i "Brzydkie kaczątko".

Dzieci oglądały i słuchały z wielkim zainteresowaniem. Czytajmy!

Małgorzata Brzuchacz i Magdalena Hepner-Widło

M  DSC1457a