Sukces naukowy nauczyciela historii

Nadrzędna kategoria: Artykuły Utworzono: piątek, 10 styczeń 2014 Opublikowano: piątek, 10 styczeń 2014 Drukuj E-mail

Piotr Marecik, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół w Woli Debińskiej, 20 grudnia 2013 r. uzyskał stopień naukowy doktora. Pracę doktorską pt. "Abiturienci tarnowskich szkół średnich w latach 1866- 1918. Studium z dziejów formowania się inteligencji galicyjskiej" obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim, którego jest absolwentem. Napisana pod kierunkiem prof. Tomasza Gąsowskiego praca to efekt badań prowadzonych od 8 lat. Traktuje ona o okolicznościach tworzenia się inteligencji na terenie Galicji. Wykazuje, że na tych terenach do szkół średnich otwierających drogę do studiowania wstępowali przede wszystkim chłopi, których zaangażowanie w zdobywanie wykształcenia dało podwaliny pod tworzący się na tych terenach prężny ruch ludowy z Wincentym Witosem na czele.

Piotr Marecik w zawodzie pracuje od 1997 r., a w naszej szkole od początku jej powstania tj. od 1999 r. Tytułem nauczyciela dyplomowanego legitymuje się od 2004 r. Swoją pasją historyczną zaraża swoich uczniów, co owocuje sukcesami w konkursach historycznych na szczeblu rejonowym i wojewódzkim. Angażuje się również w zajęcia promujące zdrowy styl życia. Jako nauczyciel i wychowawca cieszy się szacunkiem i sympatią młodzieży. Serdecznie gratulujemy mu sukcesu!

Img 2346