"Z głową w gwiazdach"

Nadrzędna kategoria: Artykuły Utworzono: piątek, 14 marzec 2014 Opublikowano: piątek, 14 marzec 2014 Drukuj E-mail

W dniu 12 marca w Zespole Szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Woli Dębińskiej odbył się międzygimnazjalny Turniej Astronomiczny „Z głową w gwiazdach”. Organizatorami tego turnieju byli: Zespół Szkół w Woli Dębińskiej oraz Dębińskie Centrum Kultury w Jastwi. W pierwszym tego typu konkursie na terenie naszej gminy, wzięło udział 8 dwuosobowych drużyn. Młodzież reprezentowała gimnazja: z Łysej Góry, z Porąbki Uszewskiej oraz z Woli Dębińskiej.
Etap pierwszy turnieju polegał na rozwiązywaniu testu z astronomii z elementami geografii i fizyki, natomiast w etapie drugim, typowo astronomicznym, uczniowie rywalizowali między sobą na czas, szukając odpowiedzi na mapie obrotowej nieba. Pytania wyświetlane były na tablicy interaktywnej a zespół, który jako pierwszy znalazł rozwiązanie, zgłaszał komisji gotowość do odpowiedzi. Ta część turnieju wzbudziła wśród uczestników wiele emocji i ostatecznie wyłoniła zwycięzców.

Najlepsza okazała się młodzież  z Gimnazjum w Porąbce Uszewskiej, zajmując pierwsze miejsce. Byli to Krzysztof Kania i Michał Gurgul. Drugie miejsce natomiast zdobyły Anna Pabian i Karina Węgrzyn również z Porąbki Uszewskiej. Trzecie miejsce przypadło w udziale uczennicom z Woli Dębińskiej - Laurze Tomczyk i Kamili Kronenberg, czwarte z kolei zajęli Olga Kowal i Piotr Borowiec z tej samej szkoły.
Poziom wiedzy młodych astronomów był wysoki i bardzo wyrównany, ponieważ różnice punktowe pomiędzy czterema pierwszymi miejscami były niewielkie.
Opiekunami merytorycznymi uczniów były panie: Małgorzata Dudek z Porąbki Uszewskiej, Małgorzata Sumara z Łysej Góry oraz Teresa Ćwikła i Małgorzata Maliszczak z Woli Dębińskiej.
Honorowy patronat nad turniejem objęli Starosta Powiatu Brzeskiego - pan Andrzej Potępa oraz Stowarzyszenie CARPEdiem przy Zespole Szkół w Woli Dębińskiej. Dyplomy i nagrody w imieniu DCK wręczyła pani dyrektor Zespołu Szkół Bogusława Faron.

MP4301295