Wycieczka do bocheńskiej kopalni

Nadrzędna kategoria: Artykuły Utworzono: piątek, 21 marzec 2014 Opublikowano: piątek, 21 marzec 2014 Drukuj E-mail

18 marca uczniowie klasy II wraz z wychowawcą oraz chętnymi rodzicami zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania soli wygląda dziś jak podziemne miasto. Zwiedzanie kopalni rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Na dzielnych maluchach zjazd windą na głębokość 212 m nie zrobił większego wrażenia. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze mogliśmy zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi. Dzieci poznały zawód górnika uczestnicząc w programie edukacyjnym „Górnik wczoraj i dziś”. Program obejmował zajęcia plastyczne, podczas których uczniowie wykonali górnicze nakrycie głowy.  Najwięcej emocji wzbudziła jednak przeprawa łodziami po 120-metrowym odcinku zalanej komory. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje  się 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się oraz zakup pamiątek. Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.

MP3310067