Olimpijskie Dni Sportu Szkolnego

Nadrzędna kategoria: Artykuły Utworzono: środa, 18 czerwiec 2014 Opublikowano: środa, 18 czerwiec 2014 Drukuj E-mail

10 czerwca 2014 r. UKS „Wolania” funkcjonujący przy Zespole Szkół w Woli Dębińskiej po raz pierwszy zainaugurował Olimpijskie Dni Sportu Szkolnego nawiązujące do historycznego przebiegu olimpiady. Otwarcia imprezy dokonała dyrektor szkoły pani Bogusława Faron w obecności zaproszonych rodziców. Głównym celem tego projektu była integracja środowisk: uczniowskiego, nauczycielskiego i rodzicielskiego poprzez udział w zabawie i sportowej rywalizacji zgodnie z ideą olimpizmu. Zmagania sportowe odbywały się przez kilka kolejnych dni, gdyż obejmowała sukcesywnie uczniów z poszczególnych etapów edukacyjnych.

W kategorii młodszego wieku szkolnego uczniowie, nauczyciele, rodzice uczestniczyli w Olimpiadzie Rodzinnej pod wymownym hasłem umieszczonym w wielkim sercu: „Moja Rodzina żyje zdrowo i sportowo”, która koordynowana była przez p. Joannę Nowak we współpracy z p. Małgorzatą Martyną.

Uczestnikom igrzysk szkolnych umożliwiono przeniesienie się w świat starożytny przez: udział w ceremonii otwarcia i zamknięcia olimpiady, wykorzystania symboli olimpijskich, przedstawienie projekcji multimedialnej o historii starożytnych igrzysk, zastosowanie przyborów typowych i nietypowych do opracowanych zabaw rekreacyjno-sportowych nawiązujących do 5 starożytnych konkurencji olimpijskich, dekoracje uczestników i ubiory w kolorach kół olimpijskich.

Uczniowie wszystkich klas młodszych podzieleni zostali na zespoły 5 osobowe, przebrane w 5 kolorów koszulek identyfikując się w ten symboliczny sposób z przynależnością do 5 kontynentów, biorąc udział w „Wyścigu rydwanów” (w specjalnych koszach dzieci wożone były przez swoich ojców), „Rzucie dyskiem” (mamy łapały dyski rzucane przez dzieci), „Zapasach” (przeciąganie liny, które polegało na tym, aby chwycić swojego ojca za-pas), „Boksie”, czy „Biegach” (tutaj atrakcją okazał się bieg w szortach w rozmiarze XXXXXL specjalne uszytych na tą okazję).

Zabawie i rywalizacji sportowej przez cały jej przebieg towarzyszyła równość szans, wzajemna pomoc, i szlachetna rywalizacja. Wszystkie dzieci klas I-III zaangażowano do uczestnictwa w zabawach, by miały okazje stanąć na podium. Przez cały czas rywalizacji rozbrzmiewały sportowe rymowanki, wznoszone były transparenty dopingujące swoich kolegów i koleżanki z poszczególnych klas.

Wszystkie dzieci przedstawiły również bardzo ciekawe prace plastyczne w tematyce hasła przewodniego. Z każdej klasy wyróżniono po trzy osoby i wręczono najlepszym nagrody. Dopełnieniem olimpiady były mecze piłki nożnej przeprowadzone na boisku szkolnym przez dzieci i ich tatusiów, a sędziowane przez p. Krzysztofa Sołtysa. Dzięki dużemu zaangażowaniu i wzajemnej współpracy wychowawców klas młodszych: p. Małgorzaty Martyny, p. Lucyny Muchy, p. Magdaleny Hepner-Widło w przygotowanie uczniów do olimpiady można było zaobserwować u uczestników wiele radości i pozytywnych emocji wynikających z miłych chwil wspólnie spędzonych.

W kategorii średniego i starszego wieku szkolnego, podobnie jak na niższym etapie, przybliżono uczniom historię igrzysk olimpijskich i postępowano zgodnie z ceremonią otwarcia i zamknięcia igrzysk wykorzystując do tego symbole olimpijskie.

Uczniowie rywalizowali w wybranych przez siebie zespołowych grach sportowych.. Dodatkowo przeprowadzono w ramach Olimpijskich Dni Sportu Szkolnego na tych dwóch etapach edukacyjnych Plebiscyt na Najlepszego Sportowca roku szkolnego 2013/2014. Rozgrywki na tych etapach przygotowywane i prowadzone były przez nauczycieli wychowania fizycznego: p. Joannę Nowak i p. Krzysztofa Sołtysa.

Nagrody i poczęstunek ufundowany został przez: UKS „Wolania”, Radę Szkolną Rodziców i Rady Klasowe. Szczególne podziękowania za pomoc w dekoracji sali gimnastycznej należą się: p. Jolancie Koza i p. Agnieszce Sacha, zaś p. Magdalenie Hepner-Widło za bardzo pomysłowe wykonanie znicza olimpijskiego, obsłudze kuchni za przygotowanie poczęstunku i Straży Pożarnej w Woli Dębińskiej za wypożyczenie i obsługę grilla.

Odsłony: 1919