Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne znów w akcji

Nadrzędna kategoria: Artykuły Utworzono: środa, 08 październik 2014 Opublikowano: środa, 08 październik 2014 Drukuj E-mail

„Proszę panią, kiedy jedziemy na wycieczkę?” – to pytanie członkowie SKKT zadają co najmniej dwa razy w tygodniu. W ostatnim czasie idealną okazją do wyjazdu w góry był XXXV Turystyczny Zlot Juliana Zubka Tatara, który miał miejsce na Hali Łabowskiej w Beskidzie Sądeckim. Czteroosobowa delegacja uczniów z naszego gimnazjum wzięła udział w tym spotkaniu. Poszczególne grupy docierały na miejsce już od godziny 10-tej rano, a uroczystości przy pomniku zaplanowano na 13-tą. Był jeszcze czas zająć miejsce przy ognisku, upiec kiełbasę i rozeznać się jak wielu członków zrzesza Komisja Młodzieżowa działająca przy PTTK „Beskid” Oddział w Nowym Sączu.

Punktualnie o 13-tej dzieci, młodzież i starsi zaprzestali zabaw, śpiewu oraz rozmów i minutą ciszy uczcili pamięć Strzelców Podhalańskich AK, którzy pod dowództwem mjr Juliana Zubka Tatara walczyli z hitlerowcami. Potem były wspomnienia, złożono biało-czerwone kwiaty, grupa rekonstrukcyjna z Nowego Sącza zaprezentowała stroje i broń, takie jakie służyły partyzantom, zaśpiewali harcerze.

Na koniec przewodniczący Komisji Młodzieżowej, która skupia wszystkie SKKT – Mieczysław Witkowski powitał członków najmłodszego Koła z Woli Dębińskiej i obecnym – Karolinie, Weronice i Marcinowi wręczył legitymacje członkowskie i znaczki PTTK.

Takie wydarzenia uczą patriotyzmu, szacunku do Ojczyzny i do osób, które tworzyły jej historię i mobilizują nie tylko młodzież i dzieci, ale również dorosłych.

Ostrowski Tlo