Erasmusplus: Pierwsze spotkanie

Nadrzędna kategoria: Artykuły Utworzono: środa, 26 listopad 2014 Opublikowano: środa, 26 listopad 2014 Drukuj E-mail

Pierwsze spotkanie w ramach nowego projektu Erasmus+ miało miejsce w litewskiej Kłajpedzie w dniach 16-22.11.2014r. Naszą szkołę reprezentowały nauczycielki języka angielskiego, Bogusława Frankowska i Anna Gurgul. W szkole partnerskiej omówiono szczegółowo zasady realizacji projektu: "Join us and Move", którego celem jest poznanie historii Unii Europejskiej oraz przygotowanie musicalu na ten temat. Była też okazja do zapoznania się z litewskim systemem szkolnictwa. Zaprezentowano również tamtejszą placówkę oraz doskonale wyposażoną szkołę hotelarska, gdzie gości z Europy powitał i ugościł dyrektor wraz z uczniami. Ważnym elementem spotkania były warsztaty „Współpraca międzykulturowa – wyzwanie w przezwyciężaniu stereotypów i uprzedzeń”, które pozwoliły na lepszą  integrację. Była też wizyta w centrum etnograficznym oraz spotkanie z przedstawicielem władz lokalnych.

Po zajęciach projektowych zwiedzano miasto i okolicę. Kłajpeda leży nad Morzem Bałtyckim i jest dużym  miastem portowym.  Jej atrakcją jest niewątpliwie piękne delfinarium oraz Muzeum Bursztynu.

Uczniowie, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w projekcie, będą mogli poznać historię i kulturę takich krajów jak: Litwa, Niemcy, Hiszpania, Włochy , Turcja i oczywiście historię Polski, jak również śledzić różne wydarzenia, które doprowadziły do utworzenia Unii Europejskiej. Będzie to możliwe między innymi podczas wizyt w krajach partnerskich oraz w Brukseli, dokąd udamy się już w marcu. Na spotkaniu w Kłajpedzie ustalono również, iż szkoła w Woli Dębińskiej będzie gościć uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich w maju 2015 roku.

MIMG 2872