Uwaga! Zebranie z Rodzicami odbędzie się 04 lutego 2019 r. o godzinie 17:00. Zapraszamy.

Erasmus w Turcji

Nadrzędna kategoria: Artykuły Utworzono: czwartek, 29 październik 2015 Opublikowano: czwartek, 29 październik 2015 Drukuj E-mail

Pięcioosobowa delegacja z Zespołu Szkół w Woli Dębińskiej przebywała w tureckim mieście Kayseri w ramach realizacji projektu Erasmus plus: Join us and move.

Spotkanie obfitowało w wiele ciekawych wydarzeń, jak wspólne poznawanie muzyki krajów partnerskich, prace nad musicalem, który jest jednym z produktów końcowych projektu, udział w lekcjach, poznawanie kultury Turcji i zwiedzanie okolicznych atrakcji turystycznych ale również obserwowanie stylu życia mieszkańców, ich zwyczajów, które często są inne od naszych.

 

Jedną z najpiękniejszych miejsc, które zwiedziliśmy podczas siedmiodniowego pobytu w Turcji jest Kapadocja, kraina geograficzna w rejonie Centralnej Anatolii, jest znana przede wszystkim z fantastycznych formacji skalnych, budzących skojarzenia z księżycowym krajobrazem. Mierzące od 1,5 do 40 metrów formacje, nazywane po polsku „bajecznymi kominami„, powstały z tufu – miękkiej skały wulkanicznej, a ich kształt jest porównywany do grzybów lub ananasów. Historia skalnych kominów w Kapadocji sięga 2 milionów lat, kiedy wulkan Erciyes oraz inne okoliczne wulkany były bardzo aktywne, a wypływająca z nich lawa zalewała przestrzeń o powierzchni 20 000 km2.

 

Zwiedziliśmy też miasto Goreme, gdzie w skale wykuto domy, prawosławne kościoły i klasztory ozdobione bizantyjskimi freskami, które zachowały się w bardzo dobrym stanie. Najwcześniejsze wykute przez ludzi jaskinie datuje się na IV w n.e., a najsłynniejsze i najlepiej zachowane świątynie pochodzą z XI wieku.

Duże wrażenie zrobił na nas pokaz wirujących derwiszów oraz nowoczesny kompleks narciarski położony w okolicach szczytu Erciyres. Szkoła, która jest jednym z partnerów naszego projektu jest stosunkowo nowa, bo założono ją w 2004 roku, uczniowie są w wieku 14-18 lat. Nauka trwa 4 lata i kończy się egzaminem, który uprawnia do podjęcia studiów. Uczniowie Osman Ulubas Anadolu Licesi najczęściej wybierają studia techniczne, medyczne lub językowe.

Najbardziej spodobały się nam dzwonki na przerwy - piękne fragmenty muzyki klasycznej, duże wrażenie wywierał też głos modlitwy z okolicznych meczetów, słyszany co kilka godzin w każdym zakątku miasta.

Należy podkreślić, że zarówno nauczyciele jak i rodziny goszczące ze szkoły partnerskiej zadbali o wspaniałą organizację i doskonałą atmosferę pobytu.

Następne spotkanie odbędzie się w styczniu we Włoszech.

Odsłony: 704

Adres

Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Dębińskiej

Wola Dębińska 330
32-852 Dębno

Tel/Fax +48 14 6658218
E-mail: dyrektor@szkolawola.pl

Losowe zdjęcia

M PB180555
Click!

 

Gmina Dębno DCK Dębno BiP Kuratorium Oświaty OKE

@@

 

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  Akceptuję cookies z tej strony.