Międzygimnazjalny Turniej Astronomiczny

Nadrzędna kategoria: Artykuły Utworzono: piątek, 13 maj 2016 Opublikowano: piątek, 13 maj 2016 Drukuj E-mail

Spotkania z astronomią…

…to hasło  kolejnej edycji Międzygimnazjalnego Turnieju Astronomicznego „Z głową w gwiazdach”. Turniej został zorganizowany we współpracy nauczycieli dwóch szkół Publicznego Gimnazjum w Woli Dębińskiej pod kierunkiem Teresy Ćwikły i Małgorzaty Maliszczak oraz Małgorzaty Dudek z Zespołu Szkół w Porąbce Uszewskiej. W finale udział wzięło 20 uczniów, czyli ci, którzy uzyskali najlepszy wynik w szkolnych eliminacjach.

Wielką niespodzianką dla uczestników turnieju była obecność specjalnego gościa – pracownika Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach Janusza Nicewicza, którego uczniowie mieli okazję wcześniej poznać w czasie pobytów w tym obserwatorium. Podczas poprawiania prac przez komisję, pan Janusz wygłosił prelekcję o Słońcu, a następnie umożliwił jego obserwację za pomocą przywiezionego przez siebie teleskopu ustawionego przed budynkiem szkoły. W obserwacji wzięli udział nie tylko uczestnicy turnieju ale również klasy młodsze, dzieci ze świetlicy, nauczyciele, dyrekcja oraz zaproszeni goście.

Na podsumowanie wszyscy uczestnicy otrzymali gratulacje, dyplomy i obrotowe mapy nieba, natomiast najlepsza dziesiątka dodatkowe nagrody. Ich zakup był możliwy dzięki hojności Dębińskiego Centrum Kultury w Jastwi oraz Stowarzyszenia CARPEdiem przy Zespole Szkół w Woli Dębińskiej. Nagrody wręczali pan Włodzimierz Gurgul – dyrektor DCK w Jastwi, pan Janusz Nicewicz – specjalny gość z MOA w Niepołomicach, pan Tomasz Gurgul – dyrektor Zespołu Szkół w Porąbce Uszewskiej oraz pani Bogusława Faron – dyrektor Zespołu Szkół w Woli Dębińskiej.

Oto ostateczne  wyniki:

1. Aneta Matura – Porąbka Uszewska
  2. Michał Gurgul – Wola Dębińska
  3. Bartłomiej Gala – Wola Dębińska
  4. Natalia Przybyło – Wola Dębińska
  5. Martyna Radzikowska – Porąbka Uszewska
  6. Faustyna Malinowska – Porąbka Uszewska; Natalia Pabijan – Porąbka Uszewska
  7. Mirosław Baca – Porąbka Uszewska
  8. Gabriela Hojnowska – Porąbka Uszewska
  9. Piotr Wronkowski – Wola Dębińska

Aneta Matura uzyskała najlepszy wynik w teście, natomiast najlepsi w posługiwaniu się mapą obrotową nieba okazali się Michał Gurgul i Bartłomiej Gala.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok!

M20180123 214529