„Wolność krzyżami się mierzy”

Opublikowano: czwartek, 17 listopad 2016 Drukuj E-mail

„Wolność krzyżami się mierzy” – te słowa w pełni odzwierciedlają polską drogę do niepodległości i dlatego stały się hasłem przewodnim gminnej akademii z okazji 98. rocznicy odzyskania suwerenności przez naszą Ojczyznę. Uroczystość odbyła się 10 listopada w szkole i przybyło na nią wielu zaproszonych gości: Wójt Gminy Dębno pan Wiesław Kozłowski, Zastępca Wójta pani Irena Kowal, Sekretarz Gminy pani Justyna Wójtowicz-Woda, Ksiądz Dziekan Jerzy Krzanowski, Dyrektor DCK pan Włodzimierz Gurgul, Radny pan Józef Ciuruś, Prezes OSP pan Kazimierz Roczniak, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Izabela Bujak oraz dyrektorzy przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Gminy wraz z pocztami sztandarowymi. Po powitaniu wszystkich pani dyrektor Bogusława Faron przypomniała o tym, że żyjemy w niepodległej Polsce i na co dzień wcale o tym nie myślimy, ale niepodległość Polacy musieli sobie wywalczyć ponosząc liczne ofiary.

Aby uczcić tych, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej odczytano apel pamięci. Przywołano kosynierów walczących u boku Tadeusza Kościuszki, powstańców z roku 1830 i 1864, żołnierzy walczących w czasie I i II wojny światowej, wszystkich, którzy zginęli w walce o wolną i niepodległą Polskę w całej naszej historii. Następnie w nastroju listopadowej zadumy młodzież gimnazjalna w montażu słowno – muzycznym przypomniała najważniejsze wydarzenia historyczne, które doprowadziły do odzyskania wolności. Piękne wykonania piosenek przez solistki i chór szkolny nadawał słowom wypowiadanym przez recytatorów pełniejszego znaczenia . Na koniec zabrzmiały radosne słowa mówiące o odzyskaniu wolności w 1918 roku i zapewnienie o miłości Ojczyzny także dziś, kiedy nie musimy już przelewać za nią krwi. Integralną częścią akademii było także przygotowane przez Samorząd Uczniowski wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni. W podniosłej, ale i radosnej atmosferze wykonano m.in. „Przybyli ułani pod okienko”, „O mój rozmarynie”, „My pierwsza brygada”. Pomocne przy nauce piosenek patriotycznych na pewno będą śpiewniki podarowane przy tej okazji uczniom i gościom przez Wójta.

Chór szkolny i solistów przygotowała pani Elżbieta Rega, natomiast za montaż poetycki, dekorację byli odpowiedzialni uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz panie Agata Jankowska, Genowefa Machał i Alicja Sacha.

MPowiat. .wreczenie.nagrod. .gimnazjada