Akcja „Saturn”

Opublikowano: środa, 05 październik 2016 Drukuj E-mail

Pogoda od kilku dni utrzymywała się wyżowa, noce były bardzo chłodne, dni zaś upalne, a mgła która pojawiała się nad ranem, znikała w pierwszych promieniach słońca. Jednak tego umówionego dnia mgliste było również przedpołudnie i popołudnie. Akcję trzeba było odwołać. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy po wyjściu ze szkoły okazało się, że po mgle ani śladu, niebo jest czyste a warunki do obserwacji idealne. Szybka wymiana informacji wśród zainteresowanych uczniów i punkt 19:00 spotykamy się pod szkołą. Niebo na zachodzie jeszcze jasne, ale już świeci pierwsza gwiazdka. To Altair – jeden z uczniów bezbłędnie rozpoznał świecący punkt. Wspólnie udajemy się do Porąbki Uszewskiej, gdzie czeka na nas pani Małgorzata Dudek i teleskop, skierowany już wcześniej na Saturna.

W tych dniach można go oglądać po zachodzie Słońca tylko przez kilkadziesiąt minut, zanim sam nie skryje się za widnokręgiem. Rozpoznajemy również połyskującego na czerwono Marsa oraz najjaśniejsze gwiazdy i gwiazdozbiory. Nasi uczniowie odświeżyć muszą sobie przy okazji swoje umiejętności posługiwania się obrotową mapą nieba. Po skończonej obserwacji udajemy się do szkoły, gdzie pani Dudek przybliża nam czasopismo Urania i różne portale związane z astronomią. Czas upływa szybko, robi się późno i chociaż każdy chętnie zostałby dłużej, to rozsądek i świadomość nie do końca odrobionych lekcji podpowiadają aby wracać…

Nasze spotkanie odbyło się w ramach współpracy nauczycieli z Zespołów Szkół: w Woli Dębińskiej i w Porąbce Uszewskiej.

As Logo