Sól - biały skarb

Nadrzędna kategoria: Artykuły Utworzono: wtorek, 14 listopad 2017 Opublikowano: środa, 15 listopad 2017 Drukuj E-mail

13 listopada 2017 r. uczniowie klasy 1A i 1B szkoły podstawowej wraz z opiekunami – zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto.

Po spotkaniu z przewodnikami, zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię windą na głębokość 212 m. Przejażdżka zrobiła na dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc.

Zwiedzanie kopalni miało charakter  podróży w czasie, w którą również zostali zabrani uczniowie dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie woda podziemnych chodników.

W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagali między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nich. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni.

Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się, zakup pamiątek i zjedzenie smacznych kanapek.

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Uczestnicy wycieczki, nieco zmęczeni, wrócili bezpiecznie do domów. Wycieczkę należy zdecydowanie zaliczyć od udanych.

M 267