Z wizytą w 5 batalionie

Opublikowano: czwartek, 21 czerwiec 2018 Drukuj E-mail

8 VI 2018 r. grupa uczniów naszej szkoły z klas 1a, 1b, 2, 3, 4a, 4b przebywała na terenie jednostki wojskowej w Krakowie gdzie odbywały się uroczystości święta jednostki stacjonującego tam 5 batalionu. Żołnierze tej jednostki poza uroczystościami oficjalnymi przygotowali szereg atrakcji dla gości, a przede wszystkim dla dzieci szkolnych przybyłych tego dnia na świeto batalionu. Nasi uczniowie mogli zapoznać się z uzbrojeniem żołnierzy, sprzętem łączności, samochodami, transporterami i innym sprzętem wojskowym otwartym tego dnia dla zwiedzających. Wszyscy skwapliwie korzystali z takiej możliwości. Jak się dowiedzieliśmy, wśród żołnierzy krąży opinia, że wycieczka dzieci szkolnych jest lepsza niż poligon:, jeżeli po wyjściu dzieci szkolnych sprzęt nadal działa, to znaczy, że jest on nie do zniszczenia w czasie pokoju. Nasz opiekun grupy- przydzielony nam dowódca odpowiadał na każde pytanie i cierpliwie wyjaśniał wszystkie kwestie dotyczące uzbrojenia i nie tylko.

Gdy uczniowie zwiedzili/przetestowali sprzęt wojskowy rozpoczęły się uroczystości na placu apelowym. Można było zobaczyć uroczystą odprawę, paradę oraz musztrę z salwami karabinowymi. Był polski hymn, wciągnięcie sztandaru na maszt i przemówienie dowódcy jednostki, który przypomniał historię 5 batalionu oraz sylwetkę patrona – gen. Hallera.

Na koniec, kuchnia polowa batalionu częstowała wszystkich wojskową grochówką. Wycieczka była wspaniałą lekcją patriotyzmu i wychowania obywatelskiego, dziękujemy 5 batalionowi za zaproszenie na święto, z pewnością wrócimy tam w następnym roku, a niektórzy uczniowie deklarowali, że wrócą tam kiedyś by zostać żołnierzami.

Adres

Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Dębińskiej

Wola Dębińska 330
32-852 Dębno

Tel/Fax +48 14 6658218
E-mail: dyrektor@szkolawola.pl

Losowe zdjęcia

MP4011272
Click!

 

Gmina Dębno DCK Dębno BiP Kuratorium Oświaty OKE

@@

 

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  Akceptuję cookies z tej strony.