Pierwsza Pomoc

Zaproszenie

Nadrzędna kategoria: Konkursy Utworzono: środa, 20 kwiecień 2016 Opublikowano: środa, 20 kwiecień 2016

„Wejść do pokoju, podnieść rękę do góry, znaleźć włącznik światła. Zdecydowanym ruchem używając dwóch palców  nacisnąć włącznik.

Efekt: OŚWIETLONY POKÓJ

Jedną rękę położyć na czole poszkodowanego, dwa palce drugiej ręki na żuchwie. Odchylić głowę do tyłu.

Efekt: URATOWANE ŻYCIE.”

„NAUCZ SIĘ RATOWAĆ ŻYCIE. TO PROSTSZE NIŻ MYŚLISZ!”

- Jakub Sieczko -

Zaproszenie

Dyrekcja i nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa Publicznego Gimnazjum w Woli Dębińskiej zaprasza uczniów gimnazjów powiatu brzeskiego do udziału  w  Powiatowym  Konkursie Udzielania Pierwszej Pomocy.

Celem konkursu jest pogłębianie wiedzy na temat  zasad udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów gimnazjów. Zachęcamy także młodzież i nauczycieli do promowania idei bezinteresownego niesienia pierwszej pomocy.

Małgorzata Maliszczak

Regulamin

I Powiatowego Konkursu  Udzielania Pierwszej Pomocy

dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu brzeskiego.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu

z dnia 29 stycznia 2002 roku

w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad.

1. Cel konkursu

Celem konkursu jest promowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów gimnazjów poprzez:

a) pogłębianie wiedzy uczniów na temat współczesnych zagrożeń życia i zdrowia oraz sposobów udzielania pomocy poszkodowanym,

b) zapoznanie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji w zakresie przywracania funkcji oddechowej i krążeniowej,

c) zapoznanie młodzieży z prawidłowymi reakcjami w stanach zagrożenia życia i zdrowia oraz  właściwego postępowania na miejscu wypadku i w innych sytuacjach zagrożenia,

d) promowanie i upowszechnianie zasad ratownictwa przedmedycznego,

e) promowanie prospołecznych postaw wśród młodzieży.

2. Uczestnicy

W konkursie mogą wziąć udział dwuosobowe zespoły uczniów szkół gimnazjalnych powiatu brzeskiego. Każdą szkołę może reprezentować jeden zespół, wyłoniony w eliminacjach szkolnych przeprowadzonych według zasad przyjętych przez poszczególne szkoły.

3. Zasady konkursu

Konkurs składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej każdy uczestnik pisemnie odpowiada na 25 pytań testowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W części praktycznej 2-osobowy zespół szkolny wykonuje resuscytację krążeniowo-oddechową  na fantomie medycznym oraz układa poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Komisja konkursowa wyłoni zwycięzców indywidualnych (decyduje największa ilość punktów uzyskanych w teście teoretycznym) oraz zespołowych szkoły (suma punktów dwóch uczniów z testu teoretycznego i punktów uzyskanych podczas praktycznej części konkursu).

4. Zakres wymaganej wiedzy i umiejętności

• zasady postępowania aseptycznego i bezpiecznego dla ratownika
  • czynności ratownika w przypadku zaburzeń oddychania oraz przy zatrzymaniu krążenia,
  • pierwsza pomoc w przypadku nagłych zasłabnięć, omdleń i utonięć,
  • krwotoki, skaleczenia i rany,
  • wstrząs pourazowy,
  • zwichnięcia i złamania kończyny górnej i dolnej,
  • oparzenia i odmrożenia,
  • zatrucia: pokarmowe, lekami, gazami, środkami chemicznymi,
  • urazy spowodowane prądem elektrycznym,
  • ułożenie  osoby nieprzytomnej w pozycji bezpiecznej,
  • wykonanie  resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

5. Literatura

6. Termin i miejsce konkursu

Konkurs odbędzie się 2 czerwca 2016 roku w Zespole Szkół w Woli Dębińskiej o godzinie 10.00

7. Zgłoszenia

• Termin zgłaszania zespołów upływa z dniem 20 maja 2014 r.
  • Sposoby zgłaszania szkół:

- drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

- faksem na numer 14 6658218

- listownie na adres:

Zespół Szkół im Kardynała Stefana Wyszyńskiego

z dopiskiem „Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy”

• Zgłoszenie zawierać powinno nazwę zgłaszanej szkoły i listę imienną uczestników oraz imię i nazwisko opiekuna.

8. Organizatorzy

• Publiczne Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zespole Szkół w Woli Dębińskiej – Małgorzata Maliszczak
  • Wójt Gminy Dębno – Wiesław Kozłowski

Wszystkie informacje dostępne są na stronie internetowej Zespołu Szkół w Woli Dębińskiej www.szkolawola.pl w zakładce po prawej stronie „Pierwsza Pomoc”.

MP6210222