2021

Nadrzędna kategoria: Caritas Utworzono: poniedziałek, 25 styczeń 2021

Akcja „Pierniki na start!”

Szkolne koło Caritas (tym razem uczniowie z klasy 8a i nasi mali pomocnicy z klasy 2) przy nieocenionej pomocy Pani Anny Gurgul i Pani Katarzyny Kmieć zorganizowało akcję zdobienia i sprzedaży świątecznych pierników.

Najpierw obie Panie upiekły w domu pyszne pierniki, a następnie zorganizowały warsztaty ich zdobienia. Była to świetna zabawa i nauka. Uczniom nie zbywało też na własnych pomysłach i pierniki wyszły wspaniałe! Aż szkoda je będzie zjeść!

W dniu 15 grudnia uczennice klasy 8a sprzedawały pierniki i okazało się, że niestety nie dla wszystkich wystarczyło. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przydały się już do zakupu potrzebnych elementów zdobniczych na świąteczne stroiki dla osób starszych, podopiecznych parafialnego Caritas przy kościele w Dębnie oraz akcję mikołajkową Stowarzyszenia „Sursum Corda”.

Dziękujemy serdecznie i przy okazji od wszystkich członków i opiekunów Szkolnego Koła Caritas życzymy szczęśliwych, błogosławionych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia!

   
         
   

 

Loteria fantowa na rzecz chorego chłopca

Członkowie Szkolnego Koła Caritas z klasy 8b wpadli na świetny pomysł, aby zorganizować na rzecz chorego na białaczkę 17-letniego chłopca z naszych okolic loterię fantową. Sami przynieśli i zachęcili wiele osób też do tego, aby zgromadzić używane, ale w dobrym stanie książki, zabawki i inne rzeczy, które można by było wygrać na loterii. Zebrało się tego dosyć sporo.

Następnie uczennice klasy 8b z Panią wychowawczynią posegregowały rzeczy (dla młodszych i starszych klas) i zrobiły losy. Loteria odbyła się w piątek 10 grudnia b.r. Losy w cenie 2 zł rozeszły się jak świeże bułeczki. Sami organizatorzy nie spodziewali się takiego zainteresowania. Przepraszamy tych, którym nie udało się losów kupić.

Niektórzy uczniowie, zwłaszcza klas młodszych, co warto docenić, złożyli pieniądze na ten szczytny już po loterii. Nie zależało im na losach, tylko na pomocy dla chłopca! Dziękujemy Wam! Macie wielkie serduszka, choć jeszcze takie małe!

Dziękujemy także Pani dyrektor, która ofiarowała na loterię mnóstwo lizaków, aby nie było pustych losów.

W sumie z loterii uzyskano 439 zł. Po dodaniu do tego sumy uzyskanej od darczyńców po loterii na konto chorego chłopca wpłacono 500 zł.

Serdecznie wszystkim dziękujemy! Pamiętajmy: Dobro wraca!

 

   

 

DZIEŃ WOLONTARIUSZA W NASZEJ SZKOLE

 Twoje i moje życie nie powinno być cenione przez to,
co bierzemy, ale przez to, co dajemy” –

takie motto przyświeca wszystkim wolontariuszom naszej szkoły. A jest nas coraz więcej, bo po pogadankach dla młodszych klas zgłosiło się do nas jeszcze dwóch uczniów klasy drugiej, Bartek i Wojtek. Serdecznie witamy ich w naszym gronie!

Dzień Wolontariusza przypadł w tym roku w niedzielę, a my w naszej szkole świętowaliśmy 7 grudnia (we wtorek). Przygotowaliśmy na ten dzień gazetkę i dużo plakatów informujących o tym, czym jest wolontariat.

Przygotowaliśmy także pogadanki dla klas młodszych (od 1 do 4). Wyjaśniliśmy, że wolontariat wymaga dużo dobrego serc i poświęcenia. Ale daje też wiele radości i satysfakcji. Przy okazji podziękowaliśmy za dotychczasową pomoc przy różnego rodzaju akcjach, rozdaliśmy plakietki i cukierki.

Wszystkim naszym wolontariuszom w dniu ich Święta życzymy samych udanych akcji, świetnych pomysłów i satysfakcji z tego, że choć trochę dzięki nim świat staje się lepszy!

 

 

WIZYTA RUDEGO

Idąc za wzorem świętego Franciszka, który uważał, że cały świat ożywiony i nieożywiony, tzn. zwierzęta, ale i rośliny są siostrami i braćmi dla ludzi, zorganizowaliśmy akcję zbierania kocy, kołder, środków czystości dla Schroniska w Borku. Wszyscy mamy tego samego Ojca, a „pokrewieństwo” zobowiązuje. Chcemy pomóc psom i kotom w schronisku, dlatego nawiązaliśmy współpracę ze Schroniskiem w Borku.

18 listopada do naszej szkoły przybył z wizytą kocur o imieniu Rudy pod opieką pani Patrycji, która jest pracownikiem Schroniska dla zwierząt w Borku.

Opieka nad porzuconymi i niechcianymi psami, a także kotami jest bardzo ciężką i odpowiedzialną pracą. W schronisku znajduje się obecnie 140 zwierzaków. Wizyta pani Patrycji miała na celu uświadomienie dzieciom, jak należy obchodzić się ze znalezionymi zwierzakami, gdzie i jak należy zgłaszać informację o ich znalezieniu, jeżeli nie możemy sami takim zwierzakiem się zaopiekować. A także jak wygląda dzień pracownika schroniska.

Dzieci były zainteresowane nie tylko Rudym, który pozwalał się dzieciom głaskać, ale także prelekcją pani Patrycji. Zadawały dużo pytań i dzieliły się opowieściami o swoich pupilach. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klas od I-IV, ze względu na ograniczony czas, jaki mogła nam poświęcić pani Patrycja ze swoim asystentem Rudym.

 

 

 

Udział Szkolnego Koła Caritas w akcji „Zostań dyplomowanym Mikołajem!”

Niedługo mikołajki! Dzień szczególny, w którym obdarowujemy się prezentami. Warto jednak wówczas pamiętać, że są dzieci, w dodatku dotknięte chorobą, które nadzieja na wymarzony prezent od świętego Mikołaja wzmacnia i daje radość w trudnej codzienności.

Nasze Szkolne Koło Caritas odpowiedziało na prośbę Stowarzyszenia Sursum Corda i zostało „Dyplomowanym Mikołajem”. Wybraliśmy list chorej Zuzi i spełniliśmy jej mikołajkowe marzenia.

Życzymy, aby wszyscy uczniowie naszej szkoły otrzymali swoje wymarzone prezenty od świętego Mikołaja już 6 grudnia albo w wigilijny wieczór pod choinkę!

 

PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ W AKCJI "ŚWIĄTECZNE KARTKI DOBROCZYNNE"

 

 

ŚWIĄTECZNE KARTKI DOBROCZYNNE

Wzorem lat ubiegłych Szkolne Koło Caritas wzięło udział w akcji charytatywnej Stowarzyszenia Sursum Corda pod hasłem „Świąteczne kartki dobroczynne”. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na pomoc ludziom, którzy bardzo potrzebują wsparcia. Są to osoby chore, w tym niepełnosprawne dzieci i podopieczni programu "Na ratunek", prowadzonego przez Stowarzyszenie Sursum Corda.

Członkinie Szkolnego Koła Caritas z klasy 8a: Roksana Gębska, Melania Marzec, Weronika Pięta i Sandra Seidler bardzo chętnie włączyły się w akcję, mimo że musiały przyjść w piątkowy wieczór do szkoły (wtedy odbywały się zebrania z Rodzicami). Uczennice wykazały się ogromną przedsiębiorczością i kartki sprzedały w mgnieniu oka.

Bardzo dziękujemy Rodzicom, którzy tak życzliwie podeszli do akcji. To ogromnie pocieszające w tych trudnych czasach pandemii i ogólnej znieczulicy, że wokół nas jest tylu dobrych ludzi gotowych przyjść z pomocą innym.

 

Akcja - „Pomóżmy polskiej szkole na Ukrainie!” - zakończona

Na początku października w porozumieniu ze Szkolnym Kołem Caritas ze Szkoły Podstawowej w Dębnie zorganizowaliśmy zbiórkę pomocy szkolnych, tornistrów, książek, słodyczy dla dzieci z polskiej szkoły na Ukrainie, a dokładnie w Miżyńcu, gdzie proboszczem jest pochodzący z Łoniowej ksiądz Zbigniew Pabian.

Akcja spotkała się z dużym odzewem. Serdecznie dziękujemy za każdy przekazany zeszyt czy długopis. Nie liczy się ilość, ale okazane serce. Dla nas ważny jest nawet przysłowiowy „wdowi grosz”.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję, Paniom w szatni, które przyjmowały rzeczy i zapisywały na listę darczyńców. Dziękujemy Pani Małgorzacie Kunie, która ma przekazać zebrane dary księdzu Pabianowi.

Ale przede wszystkim dziękujemy Wam, koleżanki i koledzy naszej szkoły. Macie wielkie serca!

Serdecznie dziękujemy!

 

Szkolny klub wolontariatu XXXVII edycja

Zgłosiliśmy się do konkursu „Szkolny klub wolontariatu”, pomoże nam to lepiej poznać zasady funkcjonowania naszego Koła Caritas i zmobilizuje do efektywniejszej pracy!

Na razie nasza pani opiekunka przeszła szkolenie e-learningowe i zdała egzamin.

A więc jedno zadanie już wykonane! O kolejnych będziemy informować na bieżąco.

Poniżej zadania i zasady konkursu.

Konkurs przeprowadzony zostanie w okresie od 15 września 2021 r. do 15 lutego 2022 r. Szkoły, które wykonają zadania przewidziane regulaminem konkursu, otrzymają certyfikaty „Szkolny klub wolontariatu” oraz zaświadczenia o ukończeniu kursu.

Celem konkursu jest rozwijanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtowanie postaw altruistycznych, dostarczanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Szkoły przystępujące do konkursu przyjmą na siebie zadania, których wykonanie będzie oceniane przez jury punktowo, w skali od „1″ do „10″. Warunkiem otrzymania tytułu i dyplomu „Szkolny klub wolontariatu” jest uzyskanie co najmniej 80% punktów za zrealizowanie 8 spośród 11 zaproponowanych zadań. W skład jury wchodzą przedstawiciele organizatora konkursu.

Zadania konkursu: Szkolny klub wolontariatu

1. Przeprowadzenie ogólnoszkolnej lub klasowej pogadanki nt. „Co to jest wolontariat”? Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

2. Promocja idei wolontariatu na terenie szkoły – zorganizowanie apelu, przedstawienia teatralnego, wykonanie plakatu. Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac pisemnych/plastycznych, zdjęć, filmików przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

3. Przeprowadzenie szkolnego konkursu plastycznego nt. „Pomocna dłoń”. Zasady konkursu, z dostosowaniem do grup wiekowych, opracowują szkoły uczestniczące w konkursie. Ocena na podstawie sprawozdania, prac plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

4. Przygotowanie i przeprowadzenie akcji charytatywnej w środowisku lokalnym, w dowolnej formie i na wybrany cel. Ocena na podstawie sprawozdania, informacji, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

5. Przeprowadzenie Dnia Wolontariusza w szkole, według własnego pomysłu – wyróżnienie uczniów najbardziej zaangażowanych w wolontariat. Ocena
na podstawie informacji, sprawozdania, zdjęć, filmu przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

6. Zaangażowanie szkoły i uczniów w akcję charytatywną o zasięgu ogólnopolskim. Ocena na podstawie sprawozdania, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

7. Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu na przygotowanie opowiadań/wierszy na temat: „Pomaganie jest fajne!”. Zasady konkursu, z dostosowaniem do grup wiekowych, opracowują szkoły uczestniczące w konkursie. Ocena na podstawie sprawozdania, 6 najciekawszych prac wg wyboru szkoły, przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

8. Przeprowadzenie pogadanek w klasach przez pedagoga szkolnego, wychowawcę na temat ubóstwa, empatii, postaw altruistycznych zwracając uwagę na rolę wolontariatu i chęć pomagania. Ocena na podstawie sprawozdania, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

9. Przeprowadzenie akcji samopomocy na rzecz uczniów w szkole np. „Poczytaj mi kolego”, pomoc w nauce, podczas dyżurów na przerwach itp. Ocena na podstawie sprawozdania, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

10. Przeprowadzenie szkolnej ankiety uczniowskiej na temat: „Czy warto pomagać”? Jak oceniasz Szkolny Klub Wolontariatu, czym powinien się jeszcze zajmować i komu pomagać? Ocena na podstawie arkusza ankiety i jej wyników przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

11. Zgłaszanie swoich przedstawicieli do udziału w kursie „Opiekun szkolnego klubu wolontariatu”, który przeprowadzi w formie e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie (zadanie obowiązkowe).

 

ŚWIATEŁKO PAMIĘCI

 

Pamiętajmy zawsze o tych, którzy odeszli.

Ku ich pamięci zostawiajmy znicze, jako drogowskazy

Naszym duszom błądzącym po świecie…

 

Z okazji Wszystkich Świętych zorganizowaliśmy akcję „Światełko pamięci”. W ramach tej akcji uporządkowaliśmy groby żołnierskie na cmentarzu parafialnym. Wysprzątaliśmy liście oraz wyplewili i uporządkowali alejkę wiodącą do pomnika poległych w czasie I wojny żołnierzy. Oprócz tego zajęliśmy się grobami naszych lokalnych bohaterów oraz innych bezimiennych żołnierzy z okresu II wojny światowej.

Oprócz tego ogłosiliśmy w całej szkole zbiórkę zniczy i wkładów, aby tuż przed 1 listopada uczcić pamięć żołnierzy zapaleniem symbolicznego „światełka pamięci.” Zebraliśmy 73 znicze i 12 wkładów. Dzięki temu mogliśmy się również włączyć w ogólnopolską akcję „Szkoła pamięta”. Zapaliliśmy znicze nie tylko na cmentarzu żołnierskim, ale i grobach Ak-owców w Dębnie, na cmentarzu w Biadolinach Radłowskich, gdzie leżą żołnierze wojska polskiego Aleksander Domrzała i Stanisław Jaśkowski polegli w 1939 roku, przy mauzoleum pochodzącego z Biadolin Szlacheckich Cichociemnego Stanisława Rzepki i pomniku upamiętniającym 20. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Nasza akcja nie zakończyła się tylko na tym, że uczciliśmy modlitwą i zniczami pamięć zmarłych bohaterów, żołnierzy. Posprzątaliśmy także wypalone znicze, wyzbieraliśmy plastiki, znowu wygrabiliśmy liście.

Na cmentarz poszliśmy także 10 listopada, aby tuż przed Świętem Niepodległości oddać cześć i szacunek walczącym o to, abyśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie.

Akcja „Światełko pamięci” zakończyła się, ale opiekować się grobami zamierzamy przez cały rok.

GALERIA (klik)

 

Wybory! Wybory! Wybory!

Aby sprawnie działać, trzeba mieć osoby, które kierują pracą. Zgodnie z regulaminem naszego Szkolnego Koła Caritas w dniu 10 października 2021 r. w tajnym głosowaniu wybraliśmy następujące osoby do Zarządu Koła:

przewodniczący: Grzegorz Szpila (kl.8a)

zastępca przewodniczącego: Aleksandra Rojek (kl.8a)

skarbnik: Patrycja Czajkowska (kl.8b).

Potrzebne nam są także osoby, które będą prowadziły naszą wirtualną kronikę. Do tego jednak potrzebne są literackie zdolności, których nie brakuje Amelii Dudek i Wiktorii Roczniak z klasy 8a.

Mamy Zarząd! Mamy opiekunów! A przede wszystkim chęci do pracy! Przed nami w najbliższym czasie akcja „Światełko pamięci”. Przystępujemy też jak co roku do projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”.

 

Poznajmy się w nowym roku!

Szkolne Koło Caritas w bieżącym roku szkolnym (to jest 2021/2022) liczy 31 osób. Najwięcej osób jest z klasy 8a – 15, trochę mniej (ale i klasa mniejsza!) z 8b – 12 osób. Do naszego Koła należą jeszcze 4 uczennice z klasy 7. Cieszymy się, że chęć pracy i pomocy innym zaoferowali też chłopcy.

A oto nasza cała trzydziestka: (w kolejności alfabetycznej i według klas):

Paulina Chamioło

Amelia Dudek

Roksana Gębska

Adrianna Gładysz

Melania Gurgul

Antoni Kocoł

Kacper Kurek

Mikołaj Kwaśny

Melania Marzec

Weronika Pięta

Wiktoria Roczniak

Aleksandra Rojek

Sandra Seidler

Karolina Stefan

Grzegorz Szpila

Karolina Augustynek

Weronika Bihuniak

Patrycja Czajkowska

Oliwia Curyło

Kacper Duda

Julia Gajda

Wiktoria Kiwior

Martyna Nowacka

Paulina Pater

Natalia Powroźnik

Emilia Sikora

Julia Suchodolska

Nikola Cudecka

Agnieszka Kliś

Patrycja Przeklasa

Marlena Sadłoń

 

W tym roku zmienili nam się opiekunowie. Do tej pory z wielkim zaangażowaniem nasze Szkolne Koło Caritas prowadziła jego założycielka Pani Izabela Góra. Zmieniła jednak pracę i jej obowiązki przejęły Panie: Małgorzata Brzuchacz, Krystyna Klimek, Katarzyna Kmieć, Małgorzata Maliszczak i Alicja Sacha. Opiekunem duchowym jest ksiądz proboszcz Jerzy Krzanowski. Wspierają nas i pomagają nam także inni nauczyciele z Panią Dyrektor na czele oraz Panie z obsługi. Dziękujemy!

Dziękujemy także Wam wszystkim, którzy z nami sympatyzują i pomagają w akcjach. Bez Was, Koleżanki i Koledzy, nic byśmy nie zrobili!

 

ZNACZKI NA MISJE (26.09.2021)

Szkolne Koło Caritas zbiera makulaturę filatelistyczną. Obecnie przygotowana przesyłka, która zostanie wysłana z końcem września waży 38 dekagramów. Znaczki trafią do Księży Werbistów, którzy prowadzą tę akcję od ponad 20 lat. Dziękujemy szczególnie naszemu koledze, absolwentowi szkoły Hubertowi S., który wraz ze swoją rodziną przekazał największą ilość znaczków.

 

SZKOŁO „POMÓŻ I TY” (24.09.2021)

Po raz kolejny jako Szkolne Koło Caritas przyłączyliśmy się do akcji Szkoło „Pomóż i Ty”. Rozprowadziliśmy 50 sztuk cegiełek, z których dochód w wysokości 143 zł został przekazany na konto Fundacji osób niewidomych i niepełnosprawnych. W ten sposób włączyliśmy się w pomoc 10 letniemu Kacprowi z porażeniem mózgowym. Celem jest zakup sprzętu, który pomoże mu w nauce pisania, czytania i mówienia.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji.

 

 

Pożar w Nowej Białej - wsparcie dla mieszkańców (29.06.2021)

W czerwcu mieszkańcy Nowej Białej przeżyli wielki pożar. Wielu mieszkańców straciło dorobek życia. Wsparliśmy konto datkiem w wysokości 150 zł. To niewiele, ale to nasz dar serca dla potrzebujących.

 

Wielkanocne życzenia i koszyczki dla samotnych i chorych mieszkańców Woli Dębińskiej (1.04.2021)

Z okazji Świąt Wielkanocnych wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przy współpracy z sympatykami SKC i dziećmi w świetlicy szkolnej przygotowali 50 koszyczków wykonanych metodą origami. Koszyczki zostały udekorowane ręcznie robionymi kwiatkami i wypełnione czekoladowymi jajeczkami. W centralnym miejscu znalazł się cukrowy baranek przekazany przez Parafialny oddział Caritas. Do upominku dołączyliśmy własnoręcznie przygotowane kartki z życzeniami. Dziękujemy pani Krystynie i pani Ewie za pośrednictwo w przekazaniu podarunków samotnym i chorym mieszkańcom Woli Dębińskiej.

   

 

Wspieramy ratowanie Marcelka (30.03.2021)

Wolontariusze SKC włączyli się w przygotowanie stroików wielkanocnych, które zostały przekazane na licytację internetową dla Marcelka K. Udało się uzyskać kwotę 155 zł, które licytujący wpłacali dla Marcelka za pośrednictwem konta LIVER. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie tej akcji oraz licytującym.

   

 

KALENDARZE

Kolejny raz zorganizowaliśmy zbiórkę kalendarzy dla mieszkańców parafii ks. Zbigniewa Pabjana. Dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej zebraliśmy 124 kalendarze. Dziękujemy wszystkim rodzinom, które wsparły naszą zbiórkę. Dziękujemy też panu prezesowi Kazimierzowi R. i Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Dębińskiej za przekazanie 25 kalendarzy. Wszystkie kalendarze zostały przekazane pani Małgorzacie K. i zostaną przesłane do parafii na Podolu.

 

DZIEŃ SOLIDARNOŚCI Z CHORWACJĄ

W dniu 24 stycznia wraz z Zespołem Szkolno – Przedszkolnym w Dębnie uczestniczyliśmy w kweście prowadzonej przez Parafię Św. Małgorzaty na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji prowadzonej pod hasłem „Dzień solidarności z Chorwacją”. Dziękujemy naszym wolontariuszkom Weronice i Karolinie za aktywny udział w zbiórce.


2020

Nadrzędna kategoria: Caritas Utworzono: wtorek, 18 luty 2020

 

ZAPACH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Chociaż do Bożego Narodzenia było jeszcze daleko, zorganizowaliśmy w październiku warsztaty robienia kartek świątecznych. Pomysłów było bardzo dużo. Pomimo że zaczęliśmy naukę zdalną, nasze kartki były już gotowe i czekały na święta. Do kartek zostały dołączone ozdobione słoiczki z pachnącymi pierniczkami. Upominki zostały przekazane osobom chorym i samotnym z Woli Dębińskiej za pośrednictwem pani Krystyny i Ewy z Parafialnego oddziału CARITAS. Bardzo dziękujemy.

 

 

SZKOŁO POMÓŻ I TY

Po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji „Szkoło! Pomóż i TY!” . Rozprowadziliśmy 96 cegiełek. Dzięki Waszej ofiarności zebraliśmy 250 złotych, które zostały przekazane na pomoc dla 23-letniego Błażeja na zakup sprzętu specjalistycznego potrzebnego do rehabilitacji. Dziękujemy za wsparcie.

 

BATERIE I TELEFONY

Dziękujemy uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły za włączenie się w zbiórkę zużytych baterii. Zebraliśmy 150 kg baterii, które zostały przekazane do firmy Biosystem SA w ramach Ogólnopolskiego programu dla szkół „Zbieraj baterie i telefony” .

Za udział w poprzedniej edycji otrzymaliśmy bon o wartości 100 zł, za które zakupione zostały artykuły papiernicze do świetlicy szkolnej.

   

 

KARTKI WIELKANOCNE

Po raz kolejny Szkolne Koło Caritas przygotowało piękne, wielkanocne kartki. Wraz z życzeniami świątecznymi zostały przekazane osobom samotnym i chorym z Woli Dębińskiej za pośrednictwem pani Krystyny P. z Parafialnego oddziału Caritas. Bardzo dziękujemy.

 

„Walentynkowe kartki”

Styczniowe spotkania przeznaczyłyśmy na przygotowanie walentynkowych kartek, które zostały przekazane Samorządowi Uczniowskiemu. Będzie można je zakupić na kiermaszu, z którego dochód przeznaczony zostanie na wsparcie dla 4- letniej Lenki M.

 

„Zbiórka kalendarzy”

Po raz kolejny zorganizowaliśmy w styczniu zbiórkę kalendarzy z imionami. Udało się nam zebrać 50 kalendarzy. Dziękujemy Pani Małgorzacie K. za przekazanie ich mieszkańcom Podola na Ukrainie.

2019

Nadrzędna kategoria: Caritas Utworzono: poniedziałek, 23 grudzień 2019

„Sianko na stół”

Święta coraz bliżej. W związku z tym wolontariusze SKC postanowili przygotować świąteczne sianko dla społeczności, która wzięła udział w wieczornym przedstawieniu bożonarodzeniowym „Trzy klucze do Nieba”. Po zakończonym spektaklu wolontariusze rozdali sianko wraz z życzeniami świątecznymi.

 

„Choineczka i życzenia dla mieszkańców”

W przedświąteczny czas wolontariusze wraz z p. Krystyną P. i p.Ewą R. z Parafialnego Oddziału Caritas odwiedzili starszych i chorych mieszkańców Woli Dębińskiej. Wolontariuszki złożyły świąteczne życzenia, wręczyły upominki i własnoręcznie wykonane choinki. Dziękujemy wszystkim za ciepłe przyjęcie i przekazane życzenia. Pani Krystynie i pani Ewie za opiekę, i zaproszenie nas do tych pięknych i pouczających odwiedzin.

 

„Wigilia dla samotnych”

W ramach akcji „Na Święta Razem” po raz drugi włączyliśmy się w pomoc przy Wigilii dla osób samotnych z parafii Dębno. Już wcześniej przygotowaliśmy zaproszenia na tę uroczystość. W niedzielę, 15 grudnia,wzięliśmy udział we Mszy Świętej, a potem pomagaliśmy przy  roznoszeniu potraw. Przyłączyliśmy się też do  radosnego kolędowania prowadzonego przez Grupę Apostolską. Przy wyjściu wręczaliśmy zaproszonym gościom upominki i ciasteczka wraz z życzeniami. Dziękujemy, że mogliśmy wziąć udział w tak pięknej i radosnej uroczystości.

 

„Świąteczny kiermasz”

W klimacie świątecznym zorganizowaliśmy 11 grudnia kiermasz. Można było zakupić stroiki przygotowane przez wolontariuszy, choinki ze sznurka, włóczki, makaronu, bałwanki, kartki oraz pyszne pierniczki i ciasteczka. Dziękujemy za wsparcie w postaci ozdób i ciast ze strony rodziców naszych wolontariuszy oraz przyjaciół naszego SKC. Wszystkim, którzy wzięli udział w kiermaszu, DZIĘKUJEMY!

To dzięki waszej pomocy i chęci wsparcia zebraliśmy 1100 zł, które przekazaliśmy na leczenie Kuby T. z Porąbki Uszewskiej.

 

„Dzień Wolontariusza”

Obchodzony 5 grudnia Dzień Wolontariusza to okazja do podziękowań. Zatem serdecznie i z całego naszego serca dziękujemy wolontariuszom naszej szkoły, ich rodzinom, pracownikom szkoły i wszystkim osobom, które otwierają swoje oczy- aby widzieć potrzebujących, otwierają serca – aby dzielić się tym czym mogą, otwierają swoje ręce – niosąc pomoc tam, gdzie jest ona potrzebna. Z całego serca wszystkim bardzo dziękujemy.

 

„Kartki z SursumCorda”

W przedświąteczny czas pamiętamy o podopiecznych Stowarzyszenia SursumCorda. Wsparliśmy ich kwotą 60 złotych za kartki świąteczne, które do nas zostały przesłane.

 

„Pomagam z potrzeby serca”

Po raz kolejny zorganizowaliśmy świąteczną zbiórkę darów dla mieszkańców Podola na Ukrainie. Zebraliśmy artykuły żywnościowe, słodycze, środki czystości oraz piękne zabawki i gry. Bardzo dziękujemy, że mogliśmy liczyć na Wasze otwarte serca. Otrzymane dary przekazaliśmy za pośrednictwem pani Danuty M. i Stowarzyszenia Przyjaciół Podola z Tarnowa.

„Choinki, stroiki”

Kolejne warsztaty zaowocowały powstaniem przepięknych choinek i stroików. Wszystko wygląda atrakcyjnie, ponieważ było robione z dużym zapałem i uśmiechem na ustach. Ozdobią świąteczne stoły w ten radosny czas. Przygotowaliśmy też 54 choinki dla osób samotnych i chorych z Woli Dębińskiej, aby w ten świąteczny czas wnieść w ich życie odrobinę radości.

 

 

„Bałwanki duże i małe”

Chociaż zima jeszcze daleko, my już uczymy się robić wesołe bałwanki. Wystarczyło zgromadzić potrzebne materiały, dołożyć trochę chęci i radość ze wspólnego spędzania czasu przyniosła efekt w postaci bałwanków. Warsztaty z tworzenia bałwanków były bardzo udane.

 

„Pierniczki”

Nadszedł 12 listopada,a wraz z nim czas na pieczenie i dekorowanie pysznych pierniczków. Przygotowane ciasto przyciągało zapachem, więc ostro zabraliśmy się do pracy. Wałkowanie wycinanie, pieczenie i dekorowanie. Ciasteczka wyszły pyszne (sprawdziliśmy) i kolorowe. Ucieszą wszystkich, do których trafią. Smacznego.

 

„Zbiórka makulatury”

W październiku prowadziliśmy zbiórkę makulatury pod hasłem „Zamień makulaturę na szkolną lekturę”. Dzięki wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji, zebraliśmy 3470 kg. Dziękujemy p. Józefowi C. za przekazanie 300 kg surowca na rzecz szkoły oraz p. Władysławie i p. Bożenie za pomoc  w przygotowaniu  makulatury do przekazania.

Na ręce p. Małgorzaty z biblioteki szkolnej przekazaliśmy 347 złotych na nowe książki. Już niedługo będziecie mogli z nich korzystać.

 

„Świąteczne kartki”

Chociaż jeszcze do świąt daleko, zaczęliśmy przygotowanie kolorowych kartek świątecznych. Każda jest oryginalna i wykonana z sercem. Większość z nich wraz z życzeniami zostanie przekazana w grudniu osobom chorym i samotnym z naszej miejscowości,dlatego pracujemy z uśmiechem i radością.

 

„Szkoło Pomóż i TY!”

Po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji „Szkoło! Pomóż i TY” . Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas rozprowadzili wśród uczniów cegiełki, które cieszyły się dużą popularnością. Dochód w wysokości 220 zł to nasza cegiełka w spełnieniu marzeń niepełnosprawnego Łukasza.

Dziękujemy za udział w akcji.

 

 

2018

Nadrzędna kategoria: Caritas Utworzono: piątek, 07 grudzień 2018

SZKOŁO „POMÓŻ I TY…”

Po raz kolejny Szkolne Koło Caritas przyłączyło się do akcji rozprowadzania cegiełek. W tym roku zostało rozprowadzonych 100 cegiełek. Zebrana kwota 200 zł została przekazana do Fundacji w celu niesienia pomocy 15-letniemu Łukaszowi Flisowi, dotkniętemu porażeniem mózgowym. Chłopiec wymaga intensywnej terapii. Poprzez udział w akcji wspieramy zakup trójkołowego roweru elektrycznego i stacjonarnego typu Orbitrek.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji.

„Podziel się sercem”

W październiku i listopadzie po raz kolejny przeprowadziliśmy zbiórkę dla mieszkańców Podola na Ukrainie. Zebraliśmy żywność, słodycze i zabawki. Przygotowaliśmy wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Podola i Rodziną Kolpinga 30 paczek dla dzieci. Pracownicy szkoły objęli swoją pomocą rodzinę pani Luby, która straciła dom w wyniku pożaru. Zebraliśmy dla niej artykuły żywnościowe, odzież oraz przedmioty przydatne w gospodarstwie domowym. Pomoc trafiła do potrzebujących 24 listopada.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za życzliwość i pomoc.

Zbieraj baterie i telefony

SKC zaprasza do udziału wszystkich uczniów wraz z rodzinami i pracowników szkoły do udziału w Ogólnopolskim programie „Zbieraj! Baterie i telefony” . Zbieramy zużyte baterie i niepotrzebne telefony komórkowe. Zadbajmy o nasze środowisko.

Zapraszamy

W świątecznym nastroju

Wolontariusze SKC już od października przygotowują piękne świąteczne kartki. Zaprosili do współpracy swoich kolegów z klas. Każda kartka jest jedyna i niepowtarzalna, bo wykonana z dużym zaangażowaniem i dokładnością. Część z nich trafi z życzeniami do chorych i samotnych mieszkańców Woli Dębińskiej.

Słodkie pierniczki

Wolontariusze SKC już po raz kolejny zorganizowali pieczenie i dekorowanie świątecznych pierniczków. Zaprosili do współpracy również dzieci ze świetlicy szkolnej. Każdy chciał wziąć udział w pieczeniu, a potem dekorowaniu pysznych, pachnących ciasteczek. Można było wykazać się zdolnościami artystycznymi i wyobraźnią. Ciasteczka wyszły smaczne i piękne. Część z nich trafi do osób chorych i samotnych w Woli Dębińskiej wraz z życzeniami, a część do naszych uczniów.

Smacznego!

   

Dzień Wolontariusza

Dnia 5 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Święto to zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych 17 grudnia 1985 roku. W naszej szkole obchodziliśmy je po raz pierwszy.

Za patronem naszej szkoły Kardynałem Stefanem Wyszyńskim chcielibyśmy wypowiedzieć słowa:

„Możemy i powinniśmy przejmować się nędzą całego świata, milionami ludzi, którzy co roku umierają z głodu. Ale nie jesteśmy w stanie indywidualnie zaradzić potwornej niesprawiedliwości na świecie, w którym – otoczone narodami sytymi – żyją ludy niedożywione, głodujące, bezradne wobec własnej nędzy. Na to trzeba potężnej organizacji międzynarodowej, wysiłków wielu narodów i państw. Za krótkie są na ogół nasze ręce, aby dosięgnąć biedaka leżącego na ulicach Bombaju – możemy mu pomóc modlitwą i ofiarą składaną za niego Dobremu Bogu – ale nie są za krótkie nasze ręce, aby wesprzeć najbardziej nieszczęśliwych i opuszczonych, żyjących w naszych miastach i wsiach, na tej samej ulicy, a nieraz – tuż obok, na tej samej klatce schodowej.”

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w naszej szkole starają się pracować na miarę swoich możliwości . Organizują zbiórki, kiermasze, akcje, których celem jest zawsze pomoc bliźniemu. Osobie którą znają lub która na zawsze pozostanie nieznana. Wiedzą jednak, że zrobili chociaż mały gest wynikający z potrzeby swojego serca i serc swoich rodzin. Istotna jest ilość zebranych środków, ale najważniejsza jest otwartość i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Troska i empatia w niesieniu pomocy. Odwaga, kreatywność i systematyczność w działaniu.

Drodzy wolontariusze.

Dziękujemy, że rośnie wśród Was potrzeba wspólnego spotykania się, dzielenia się swoimi talentami i czasem. Dziękujemy za to , że JESTEŚCIE.

Dyrektor i opiekun Szkolnego Koła Caritas

Dziękujemy za dar serca.

W Dniu Wolontariusza, ważnym dla wielu potrzebujących, chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy w ostatnich latach włączali się aktywnie w zbiórki darów dla potrzebujących na Ukrainie. Dziękujemy Wam i Waszym Rodzinom za hojność, otwartość dar płynący z serca. Dziękujemy za produkty żywnościowe, słodycze, zabawki, środki czystości, które ofiarowaliście.

Dzisiaj chcielibyśmy Wam i Waszym Rodzinom podziękować za to, że pomogliście z potrzeby serca.

Więcej artykułów…

Adres

Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Dębińskiej

Wola Dębińska 330
32-852 Dębno

Tel/Fax +48 14 6658218
E-mail: dyrektor@szkolawola.pl

Losowe zdjęcia

MIMG 4281
Click!

 

 

 Gmina Dębno DCK Dębno BiP Kuratorium Oświaty OKE

@@

 

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Dowiedz się więcej: Polityka prywatności.

  Akceptuję cookies z tej strony.