HUMINE
Spotkanie z transformacji cyfrowej z wykorzystaniem koncepcji Kompetencji 4.0.
W dniu 21czerwca 2023 r. odbyło się spotkanie z transformacji cyfrowej z wykorzystaniem koncepcji Kompetencji 4.0.Trenerzy prowadzili zajęcia w formie wykładu, zadając uczniom pytania aktywizujące. Używali prezentacji multimedialnych, pokazywali filmiki. Posiadane doświadczenie w prowadzeniu zajęć dla młodszych grup docelowych nie przytłoczyło uczniów teorią, ale skupiło ich uwagę na omawianych przykładach praktycznych.
W dniu 28 czerwca w spotkaniu z trenerami uczestniczyli także nauczyciele.
Uczestnicy po udziale w spotkaniu:
- znają założenia czwartej rewolucji przemysłowej,
- potrafią wymienić i określić kompetencje potrzebne pracownikom 4.0,
- znają możliwości i zagrożenia związanie ze stosowaniem sztucznej inteligencji,
- wiedzą, jak korzystać z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji jako narzędzi wpierających naukę,
- znają mechanizmy i możliwości urządzeń wyposażonych w AI,
- potrafią bezpiecznie korzystać z portali społecznościowych,
- potrafią rozpoznać fałszywe informacje otrzymywane w mailach i komunikatorach,
- wiedzą, jak powinno się zabezpieczyć urządzenia cyfrowe przed niepowołanymi osobami,
- znają najczęstsze sposoby działania cyberprzestępców i „dobre praktyki”, które powinni stosować w ramach przeciwdziałania potencjalnym zagrożeniom.
Rowerem w przeszłość - izba pamięci w Jadownikach
W środę 31 maja odbyła się szkolna wycieczka rowerowa poza naszą miejscowość. Uczniowie z klasy 6b pod opieką Pani Bogusławy Faron i Sabiny Jakubowskiej udali się na wycieczkę rowerową po najbliższej okolicy. Trasa prowadziła przez Wolę Dębińską, Maszkienice, Sterkowiec do Izby Regionalnej w Jadownikach. Głównym celem rekreacyjnego wyjazdu była realizacja zadania „Mój region- moja mała ojczyzna” wpisanego do projektu szkolnego ”Małopolska Chmura Edukacyjna - nowy model nauczania- HUMINE” zrealizowanego dzięki zaangażowaniu Pana Jerzego Świerczka Prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Jadownickiej i Pani Sekretarz Teresy Nizioł. To tacy ludzie przyczynili się do powstania Izby Regionalnej, która została utworzona w roku 2001r. oraz Stałej Ekspozycji Rzeźby mieszczącej się w siedzibie Towarzystwa z licznymi wytworami rzeźbiarza Tadeusza Świerczka. To dzięki ich działalności mogliśmy podziwiać i na własne oczy zobaczyć życie mieszkańców wsi oraz ich pracę w dawnych czasach oglądając zgromadzone tam eksponaty. W kilku salach mieści się kilkaset przedmiotów codziennego użytku stanowiących wyposażenie gospodarstw domowych, warsztatów rzemieślniczych i sprzęt strażacki z przełomu XIX i XX wieku. Są wśród nich przedmioty z drewna wykonane bez użycia choćby jednego gwoździa, na przykład unikatowa sztyftowa maszyna do młócenia. Dowiedzieliśmy się, że kultywowanie dorobku i osiągnięć lokalnych twórców, otaczanie opieką zabytków, pamiątek i pomników przyrody oraz wspieranie różnych inicjatyw, organizowanie konkursów, odczytów i prelekcji, to główne cele działalności Towarzystwa. Znaczącym zadaniem jest również przygotowywanie publikacji, monografii wsi oraz folderów, które mogliśmy oglądać na wystawie. Były tam również publikacje, które wyszły spod pióra członków Towarzystwa: Władysława Okasa, którego kolekcja świątków (własnoręcznie wykonanych) i zabytkowych książek stanowi pokaźną część zbiorów, czy też badaczki historii lokalnej, autorki powieści „Akuszerki” Sabiny Jakubowskiej, obecnego nauczyciela historii w naszej szkole. Wycieczka rowerowa pomimo zmęczenia, dała uczniom dużo radości. Stała się okazją do poznania ciekawych miejsc w okolicy. Mamy nadzieję, że jej uczestnicy „zarażą” tą formą spędzania czasu wonnego swoich kolegów i rozbudzą u innych zainteresowanie turystyką rowerowa.
Wizyta uczniów klasy VII w firmie Roeslein & Associates Poland Sp. z o.o.
W dniu 31 maja 2023 r. uczniowie klasy VII wraz z wychowawczynią panią Agatą Jankowską w ramach zaplanowanych działań projektu edukacyjnego HUMINE-Modelowa Szkoła oraz realizacji zajęć doradztwa zawodowego odwiedzili firmę Roeslein & Associates Poland Sp. zo.o., która znajduje się na terenie Gminy Dębno.
W trakcie pobytu uczniowie wysłuchali krótkiej prelekcji na temat działalności firmy, wzięli udział w szkoleniu BHP.
Celem zwiedzania firmy było poznanie przez młodzież profilu zakładu, struktury zatrudnienia, stanowisk pracy, organizacji pracy, rzeczywistych warunków. Uczniowie mogli przekonać się, jak funkcjonuje nowoczesny, dobrze zorganizowany zakład produkcyjny, a także nowoczesne technologie i rozwiązania. Dowiedzieli się także, jakie wymagania pracodawcy należy spełnić, aby dostać się do wymarzonej pracy, która byłaby źródłem satysfakcji i zadowolenia.
Składamy serdeczne podziękowanie za życzliwe przyjęcie, profesjonalne oprowadzenie po zakładzie pracy, upominki i poświęcony czas.
Międzyprzedmiotowy projekt edukacyjny "Na tropach Wiosny”
Więcej artykułów…
Strona 1 z 3